"Trump-Rusya bağlantısı yalanlansın" talebine FBI'dan ret

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Priebus, Trump'a yakın isimlerin Rusya ile ilişki kurduğu yönünde medyada çıkan haberleri, FBI'ın yalanlamasını istedi. Ancak Priebus'ın bu talebi FBI tarafından reddedildi.

"Trump-Rusya bağlantısı yalanlansın" talebine FBI'dan ret

Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Reince Pribus, ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanya danışmanlarının seçim döneminde Rus istihbaratıyla bağlantı içerisinde olduğu yönünde medyada çıkan haberlerin yalanlanması için FBI Başkan yardımcısı Andrew McCabe'den yardım istedi.

Trump'ın Özel Kalem Müdürü Priebus, söz konusu haberlerin FBI tarafından yalanlanması talebi reddedildi.

İlk olarak 14 Şubat'ta New York Times gazetesi, geçen yılın yaz aylarından itibaren Trump'a yakın bazı isimlerle Ruslar arasında doğrudan iletişim olduğu ve hükümeti ilgilendiren belli konularda görüşme ve müzakerelerin yapıldığını iddia etmişti.

"BU HABERLER YANLIŞ AÇIKLAMASI YAPIN" 

Bu iddianın ardından kamuoyunda başlayan tartışmaları gündeme getiren CNN, üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Beyaz Saray'dan bazı yöneticilerin, FBI'ın kamuoyuna açık bir şekilde ya da en azından basın mensuplarına "bu haberler yanlış" demesini istediğini dile getirdi. Ancak bu taleplerin FBI tarafından kabul görmediği belirtildi.

Haberde ayrıca, Beyaz Saray ile FBI arasında doğrudan iletişimi kısıtlayan bazı kurallar sebebiyle bu tür bir doğrudan temasın, FBI'ın işleyen davalarla ilgili çalışmalarına müdahale anlamına geleceği ve bu sebeple "yanlış" olduğu yorumu da yapıldı.

Beyaz Saray yönetimi Trump'a yakın isimlerle Rusların görüştüğü yönündeki haberleri "tamamen yalan" şeklinde nitelendirmiş ve bu haberlerin mesnetsiz olduğunu savunmuştu.

BEYAZ SARAY VE FBI'DAN AÇIKLAMA YOK

Beyaz Saray'ın talebinin FBI tarafından geri çevrildiği haberine ilişkin henüz Beyaz Saray veya FBI'dan bir açıklama yapılmadı.

TRUMP'IN ULUSAL DANIŞMANI İSTİFA ETMİŞTİ 

ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'ın Rus büyükelçi ile telefon görüşmeleri yaptığının ortaya çıkmıştı. Trump ve ekibi bu yöndeki haberleri reddetmiş ancak daha sonra Flynn istifa etmek zorunda kalmıştı. 

Sayfa Yükleniyor...