Fehriye Erdal'a 30 yıl hapis istemi

Belçika'da gıyabında yargılanan Sabancı suikastı faillerinden Fehriye Erdal'a 30 yıl hapis cezası istendi. Erdal'ın kaçak olması nedeniyle yargılama gıyaben yapılacak.

NTV Haber 05.12.2016 - 14:07 | Son Güncelleme : 05.12.2016 - 16:02

Fehriye Erdal'a 30 yıl hapis istemi

Özdemir Sabancı suikastı faillerinden, DHKP-C üyesi Fehriye Erdal'ın, Türkiye'de işledigi suçlardan dolayı Belçika'daki yargılama süreci bugün resmen başlıyor. Halen firarda olan Erdal, Brugge Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada gıyaben yargılanacak.

Brugge Mahkemesi Başsavcısı, Fehriye Erdal'ın Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı 30 yıl hapis cezasına çarptırılmasını istiyor. Sabancı ailesinin avukatının da Avrupa polis teşkilatı Europol aracılığıyla tutuklama kararı alınmasını talep etmesi bekleniyor.

Mahkeme heyetinin kararını ay sonuna kadar açıklaması öngörülüyor. Fehriye Erdal'ın avukatları Temmuz 2016'da müvekkillerini artık savunmayacaklarını açıklamıştı.

FEHRİYE ERDAL KİMDİR?

Şubat 1977 doğumlu Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (DHKP-C) militanı Fehriye Erdal 1996 yılında Özdemir Sabancı'nın uğradığı suikastin faillerinden biri olarak yargılanıyordu. İddiaya göre Fehriye Erdal bir TIR'ın kasasında Türkiye'den Belçika'ya kaçtı. Belçika'nın Knokke kentinde 1999 yılında çıkan yangın sonucunda sahte pasaportla yakalanan Erdal bir yıla yakın bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır. 2000 yılında ev hapsine alınan Erdal için Türkiye iade talebinde bulunmuş ancak Belçika bu talebi reddetmişti.

Sayfa Yükleniyor...