Felluce'de IŞİD katliamı: 400 kişilik toplu mezar

Irak ordusunun geri almak için operasyon düzenlediği Fellucede toplu mezar bulundu. IŞİD'in infaz ettiği tahmin edilen 400 kişiye ait kalıntılar Saklaviye'de bulundu. Kurbanların çoğu kafalarından vurulmuş.

Felluce'de IŞİD katliamı: 400 kişilik toplu mezar

Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Felluce'de terör örgütü IŞİD'in infaz ettiği düşünülen 400 kişiye ait kalıntının olduğu toplu mezar bulundu.

Iraklı askeri yetkili albay Velid ed-Duleymi, Felluce'nin on kilometre kuzeybatısındaki Saklaviye'de mayın tarama çalışmaları yapan Irak askerlerinin toplu mezar bulduğunu açıkladı.

Yaklaşık 400 cesedin çoğunun vurulmuş Irak askerlerine ait olduğu, ancak aralarında sivillerin de bulunduğu belirtildi.

Cesetlerin baş kısımlarında mermi izi olduğunu ve bu kişilerin IŞİD'in 2014-2015 yıllarında idam ettiği kişiler olabileceğini ifade eden albay Duleymi, güvenlik güçlerinin toplu mezardaki cesetleri kimlik tespiti için adli tıpa gönderdiğini söyledi.

Felluce’yi kurtarma operasyonunun komutanı Korgeneral Abdulvahhab es-Saidi de, Irak güçlerinin Felluce'deki Cibeyl ve Eş-Şüheda bölgelerine güneyden girdiği bilgisini verdi.

Bölgede IŞİD ve Irak güçleri arasında şiddetli çatışmaların olduğunu ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun yoğun hava saldırılarıyla destek verdiğini aktardı.

Enbar operasyonlarından sorumlu Tümgeneral İsmail el-Mihlavi, Irak güçlerinin Felluce'nin güneyindeki Elbu Hava'yı ele geçirdiğini, bu bölgenin IŞİD'in Felluce'deki en önemli merkezi olma özelliği taşıdığını belirtti.

Felluce'de IŞİD katliamı: 400 kişilik toplu mezar - 1

FELLUCE OPERASYONUNDA İKİNCİ AŞAMA TAMAMLANDI

Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi'nin önde gelen komutanlarından Hadi el-Amiri de, Kerme'nin kurtarılmasının ardından Felluce operasyonunun ikinci aşamasının tamamladığını söyledi.

Amiri, "Saklavi sakinlerinden 4 bin kişiyi tahliye ettik. Felluce kuzeybatı ve kuzeydoğu yönlerinden kuşatma altında. Ailelerin çıkması için Fırat'ın batısı yönünde sadece bir koridor var" diye konuştu.

Enbar kentindeki Sünni aşiretler ve bazı Sünni kurumlar, sivillere yönelik ihlalleri nedeniyle hükümetten, Haşdi Şabi milislerini Felluce operasyonundan çekmesini istemişti.

FELLUCE'YE ORTAK OPERASYON

Ordu güçleri, polis teşkilatına bağlı unsurlar, Şii milislerden oluşan Haşdi Şabi ve Sünni aşiret güçleri, 2014'ten bu yana terör örgütü IŞİD'in kontrolünde bulunan Enbar vilayetine bağlı Felluce'yi geri almak amacıyla 23 Mayıs'ta ortak operasyon başlatmıştı.

Felluce'de 20 bini çocuk olmak üzere yaklaşık 50 bin sivilin mahsur kaldığı ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...