NTV

Filistin UNESCO üyeliği ile yetinmeyecek

Anadolu Ajansı

Dünya

BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı UNESCO'ya yaptığı üyelik başvurusu kabul edilen Filistin, bu üyelikle yetinmeyerek diğer 16 BM kuruluşuna üyelik başvurusu yapmaya hazırlanıyor.

Filistin'in Birleşmiş Milletler Cenevre ofisindeki en üst düzey temsilcisi İbrahim Kureyşi, UNESCO üyeliğinin diğer BM kuruluşlarına üyeliğin kapısını açacağını söyledi.

Kureyşi, dünkü oylamadan elde edilen sonucu Filistin lehine kullanmak için harekete geçtiklerini ve diğer kurumlara başvuru için gerekli evrakları hazırlamaya başladıklarını açıkladı.

Kureyşi, "Şu anda ne zaman harekete geçeceğimiz konusunda çalışıyoruz. Hedefimiz uluslararası kuruluşlara ve BM kurumlarına katılmak" dedi.

UNESCO üyeliğinin diğer üyelikler için emsal teşkil edeceğini belirten Kureyşi, "Bu oylama bizim için kapıları açtı" diye konuştu.

Merkezi Paris'te bulunan BM Bilim, Eğitim ve Kültür Teşkilatı UNESCO'nun genel konferansında dün yapılan oylama sonucunda Filistin'in üyelik başvurusu kabul edilmişti. Karar üzerine ABD, UNESCO'ya verdiği mali desteği kestiğini açıkladı. ABD, Kasım ayında UNESCO'ya 60 milyon dolar yardım yapmayı planlıyordu.