Filistin’den Mitchel’e 'iki devlet' mesajı

Filistin yönetimi, Washington'a "İsrail iki devletli çözümü desteklemezse müzakere masasına oturmayacağız"  mesajını verdi.

NTV Haber 18.04.2009 - 00:43

Filistin’den Mitchel’e 'iki devlet' mesajı

ABD Başkanı Barack Obama'nın Ortadoğu Özel Temsilcisi George Mitchell, İsrail temaslarının ardından, Filistin lideri Mahmus Abbas ve diğer üst düzey yetkililerle Ramallah'ta görüştü.

Mitchell, ülkesinin iki devletli çözüme bağlılığı olduğunu vurgularken, Netanyahu hükümeti konusundaki endişelerini dile getiren Abbas ise, İsrail politikalarının bölge için yıkıcı sonuçlar doğurabileceğini söyledi.

Filistinli müzakereci Saeb Erakat da, bu koşullar altında barış için ortakları kalmadığını belirtti.

Mitchell'la görüşen İsrail Başbakanı Netanyahu, iki devletli çözüm için Filistinlilerin İsrail'i tanımasını şart koşmuştu.
İsrail askerleri, Batı Şeria'nın merkezi konumundaki Ramallah'ta bir Filistinliyi öldürdü, birini de yaraladı.

Edinilen bilgiye göre, Ramallah'ın Celazon mülteci kampının hemen yakınındaki Bet El Yahudi yerleşimindeki askerlerin, kamp sakinlerinden bir Filistinliyi vurarak öldürdüğü, diğerini de yaraladığı öğrenildi.

Batı Şeria'da bugün meydana gelen olaylarda ölen Filistinlilerin sayısı 3'e ulaştı.

Sabah saatlerinde El Halil'in güneyindeki Bet Hagay Yahudi yerleşimine, bıçaklı olduğu halde giren 17 yaşındaki bir Filistinli, yerleşimcilerden birini yaralamış ve daha sonra bir başka yerleşimci tarafından vurularak öldürülmüştü.

Ramallah yakınındaki Bileyn'de de her Cuma günü, öğle namazından sonra düzenlenen duvara karşı protesto gösterisinde, İsrail askerlerinin göstericiler üzerine attığı göz yaşartıcı bombanın göğsüne isabet ettiği 30 yaşındaki Besim Ebu Rehma adlı Filistinli hayatını kaybetmişti.

Bileyn'deki olayla ilgili, İsrail ordusu ile Batı Şeria'daki Koordinasyon ve İrtibat Ofisi yetkilileri ile Filistinli yetkililerin bir araya gelip, olayı ortaklaşa soruşturdukları bildirildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...