Fransa'da okutulan hiçbir tarih kitabında "Ermeni soykırımı"nın gerçek olup olmadığı sorgulanmıyor. Konu, tarih kitaplarının Birinci Dünya Savaşı ile ilgili bölümlerinde gündeme getiriliyor. Konunun sınıflarda ne denli geniş çerçevede işleneceği ise öğretmenlerin takdirine bırakılmış durumda.

"Ermeni soykırımı" konusuna özellikle ortaokulun 3'üncü sınıfında okutulan tarih kitaplarında rastlanıyor. Hachette ve Magnard yayınlarının kitaplarında konu "20. yüzyılın ilk soykırımı" olarak adlandırılıyor. Belin yayınlarının ortaokul öğrencileri için 2003 yılında piyasaya sürdüğü kitapta "Ermeni halkını tamamen imha etmek için itinayla uygulamaya konulmuş plan"dan söz ediliyor.

Nathan yayınları ise, 1999 ve 2003 yıllarında yayımladığı tarih kitabında konuyu "savaşın barbarlığı" başlığı altında inceleyip "Ermeni soykırımı, 20. yüzyılın sonraki katliamlarının habercisiydi" değerlendirmesinde bulunuyor.

'HİTLER ÖRNEK GÖSTERDİ'
Ortaokullarda okutulmakta olan bazı tarih kitaplarında ise, "Hitler kendi Yahudi karşıtı politikalarını meşru kılmak için 1931 ve 1939 yıllarında iki kez Ermeni tehcirini örnek göstermişti" gibi ifadelere yer veriliyor.

KİTAPLARA DAHA FAZLA GÖRSEL
Fransız Resmi Gazetesi'nde 2005 yılında yayımlanan kriterler çerçevesinde ortaöğretim için 2006 yılından bu yana basılan tarih kitaplarında "Ermeni soykırımı" konusunda eskiye oranla daha fazla fotoğraf ve o tarihlerde Anadolu'da görevde bulunan Avrupalı asker ve diplomatın gözlemlerine yer veriliyor.

Belin yayınları bu çerçevede bir Alman gazetecinin "Ermeni ırkını ortadan kaldırmak amacıyla önceden itinayla hazırlanmış plan" ifadelerine yer veriyor. Magnard yayınları "1.3 milyon Ermeni siyasi, dini ve etnik nedenlerden ötürü öldürüldü" ifadelerini kullanıyor. Nathan yayınları "soykırımın" uluslararası planda 1973 yılında BM, 1987 yılında AB, 1998 yılında ise, Fransız Meclisi tarfından tanındığını yazıyor.