Fransa Türklere iltica kapısını kapatabilir

12 Eylül 1980 askeri darbesinin ardından binlerce Türk vatandaşına “siyasi mülteci” statüsü veren Fransa, Türkiye’yi “siyasi mülteci kabul edilmesi gerekmeyen güvenilir ülkeler” listesine almayı tartışıyor.

Fransız hükümeti, Fransa’ya iltica etmek isteyen yabancı uyruklulara “siyasi mülteci” statüsü veremekle görevli OFPRA adlı devlet kurumunun, kendisinden siyasi mülteci kabul edilmesi gerekmeyen “güvenilir ülkeler” listesini en geç 2010 sonuna kadar güncelleştireceğini ve bu kapsamda Türkiye’nin durumunun da incelenmekte olduğunu bildirdi.

Fransız hükümeti adına konu hakkında Fransız Senatosu'na verilen bilgide, 1980’li yılların sonlarından bu yana Fransa’ya en fazla iltica başvurusunda bulunanlar arasında Türk uyrukluların ilk 10’da yer aldığı belirtildi. Fransız hükümeti, 2009’un ilk 6 ayında 900 Türk uyruklunun Fransa’ya iltica başvurusunda bulunduğu ve OFPRA’nın bunlardan sadece yüzde 5’ine olumlu yanıt verildiği bilgisini de iletti. Hükümet, tüm ülkeleri kapsayan toplam başvurulara verilen ortalama olumlu yanıt oranının ise yüzde 14,5 olduğunu aktardı.

Fransız hükümeti, 2003 yılında çıkarılan bir yasayla “güvenli” nitelediği ülkelerin vatandaşlarına siyasi iltica hakkı tanımıyor. “Güvenli” nitelenen ülkelerin, temel özgürlükler, demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ilkesine saygı duydukları varsayılıyor. Bu çerçevede 2005 yılında bir AB direktifi temelinde hazırlanan listede 15 devlet “güvenilir ülke” olarak tanımlanmakta. Bu ülkeler : Benin, Bosna-Hersek, Yeşilburun Cumhuriyeti, Hırvatistan, Gürcistan, Gana, Hindistan, Madagaskar, Mali, Makedonya, Maurice Adası, Moğolistan, Senegal, Tanzanya ve Ukrayna.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları Komisyonu’na bağlı bir heyet geçtiğimiz haftalarda Fransa’ya düzenlediği ziyaret sırasında Fransız Senatosu yetkilileriyle temaslarda bulunmuş ve son yıllarda insan hakları ve temel özgürlükler konusunda gerçekleştirilen reformlar temelinde Türkiye’nin Fransa tarafından “güvenilir ülkeler” listesine dahil edilmesini istemişti.

Sayfa Yükleniyor...