Fransa'da anketlerle Macron ve Le Pen başa baş gidiyor

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için son kamuoyu yoklamalarında "En Marche" (Yürüyüş) oluşumunun lideri Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen seçimin ilk turunda önde ve birbirlerine çok yakın görünüyorlar.

macron le pen fransa cumhurbaşkanlığı seçim060417.jpg

Fransa'da önceki akşam 9 adayın canlı yayında cumhurbaşkanlığı perspektiflerini tartıştığı ve 6,3 milyon kişinin takip ettiği programın ardından seçmen desteğine ilişkin, "Fransa Televizyonları" için Harris Interactive şirketi tarafından yapılan ankete göre, Le Pen ve Macron ilk turu geçerek ikinci tura kalıyor.

Ankete göre, ilk turda Yürüyüş adıyla merkezde yeni bir oluşum kuran Sosyalist Parti'nin eski Ekonomi Bakanı Emmanuel Macron yüzde 25 oy alırken, Marine Le Pen yüzde 24 oy oranıyla onu izliyor.

Hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle son günlerde oy oranında düşüş yaşayan merkez sağ Cumhuriyetçiler Partisi adayı François Fillon yüzde 18'lik destekte kalırken, son dönemdeki tartışma programlarındaki performansıyla kendisine desteği artıran aşırı solcu aday Jean-Luc Melenchon ise yüzde 17'ye ulaşmış durumda.

İktidardaki Sosyalist Parti'nin adayı Benoit Hamon'un kamuoyu desteği ise yüzde 9'da bulunuyor.

Cumhurbaşkanlığı yarışına adaylıkları Anayasa Mahkemesi tarafından onaylanan Nicolas Dupont-Aignan, Marine Le Pen, Emmanuel Macron, Benoit Hamon, Nathalie Arthaud, Philippe Pouton, Jacques Cheminade, Jean Lassalle, Jean-Luc Melenchon, François Asselineau ve François Fillon katılacak.

Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turu 23 Nisan'da gerçekleştirilecek. Bu turda hiçbir adayın yüzde 50'nin üzerinde oy alamaması halinde 7 Mayıs'ta ikinci tur yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...