NTV

Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Macron ilk ziyareti Berlin'e yapacak

Anadolu Ajansı

Dünya

Fransa'da pazar günü cumhurbaşkanı görevini resmen devralacak Emmanuel Macron'un ilk yurtdışı ziyaretini Almanya'ya yaparak Başbakan Angela Merkel ile görüşeceği açıklandı.

İlişkili Haberler

Fransa'da 7 Mayıs'ta yeni cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron'un geleneklere uyarak ilk yurtdışı ziyaretini Almanya'ya yapacağı açıklandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Steffen Seibert, "Şansölye Merkel, Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u pazartesi öğleden sonra ağırlayacak olmaktan memnuniyet duymaktadır" açıklamasını yaptı.

Macron, kampanya sürecinde cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda ilk yurtdışı ziyaretini Almanya'ya yapabileceğini açıklamıştı.

Bunun yanında Macron, birçok kez seçilmesi durumunda Fransa dışına ilk seyahatinin Fransa'nın yurtdışında operasyona katılan askerlerine yönelik olacağını da belirtmişti.

Macron seçim kampanyası döneminde Berlin'e giderek 16 Mart'ta Merkel ile görüşmüştü. Merkel, Fransa cumhurbaşkanı seçiminden sonra yaptığı açıklamada, "Macron'un zaferinin çok sevindirici olduğunu" açıklamıştı.

Macron pazar günü Elysee Sarayı'nda düzenlenecek törenle görevi François Hollande'dan devralacak.

2012'de cumhurbaşkanı seçilen François Hollande, dönemin cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'den görevi devraldığı gün Berlin'e gitmiş ve Merkel ile görüşmüştü.

ETİKETLER