Gazze'de bir mülteci kampı daha vuruldu

İsrail güçlerinin abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yer alan Nusayrat Mülteci Kampı'na düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre 18 Filistinli hayatını kaybetti. Gazze'de 4 bin 324'ü çocuk olmak üzere 10 bin 569'a yükseldi.

Gazze'de bir mülteci kampı daha vuruldu
İsrail ordusu haftasonu Magazi mülteci kampını vurmuştu (AFP)

'deki İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, İsrail, Nusayrat Kampı'nda Filistinli "Şehhade" ailesinin evini hedef aldı.

Söz konusu saldırıda 18 Filistinli hayatını kaybetti.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail saldırısı nedeniyle Filistinli "Şehhade" ailesinin evi yıkılırken, çevredeki binalarda da hasar oluştu.

Sağlık ekiplerinin enkaz altında arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüğü, yaralıların ise El-Aksa Hastanesi'ne nakledildiği aktarıldı.

'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in devam eden saldırıları nedeniyle yaşanan can kayıpları ve insani krizin boyutlarına ilişkin bilgi verdi.

İsrail'in son 24 saatte gerçekleştirdiği 27 katliamda 241 kişinin daha hayatını kaybettiğini aktaran Kudra, Şeridi'nde 7 Ekim'den bu yana ölenlerin sayısının 4 bin 324'ü çocuk, 2 bin 823'ü kadın olmak üzere 10 bin 569'a çıktığını belirtti.

İsrail ordusunun saldırılarında 26 bin 475 kişinin yaralandığını aktaran Kudra, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki sağlık çalışanlarına yönelik saldırılarının da arttığını ifade etti.

ÖLÜMLERİN YARISI GÜNEY GAZZE'DE

Kudra, son 24 saatte ölenlerin yüzde 49'unun İsrail ordusunun "güvenli bölge" olarak iddia ettiği Şeridi'nin güney bölgelerinden olduğunun altını çizdi.

İsrail'in saldırılarında bugüne kadar 193 sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini ve 45 ambulansın kullanılamaz hale geldiğini belirten Kudra, İsrail'in şu ana kadar 120 sağlık tesisini hedef aldığını kaydetti.

HASTANELERDE SINIRLI HİZMET

Hastanelerde sadece acil servislerin yanı sıra yoğun bakım ve ameliyat odaları için jeneratörlerle elektrik vermeye çalıştıklarını söyleyen Kudra, "İşgalci İsrail'in hastanelere yönelik tehdidi artarak devam ediyor. Rantisi Çocuk Hastanesi'nin tahliyesine ilişkin talebini de ısrarla sürdürerek yerinden edilen binlerce hasta ve yaralının hayatını tehlikeye atıyor." dedi.

Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nden İsrail tehditlerinin önüne geçmeleri için hastanelerde varlıklarını göstermeleri çağrısında bulunan Kudra, tıbbi malzeme ve akaryakıt girişi için Şeridi'ne acil güvenli insani koridorun açılması talebinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...