Gazze'ye ya hep gireriz, ya da...

Gazze Özgürlük Yürüyüşü'nün Türk katılımcılarından Sumru Tamer ntvmsnbc'ye konuştu.

30.12.2009 - 15:11

Gazze'ye ya hep gireriz, ya da...

Gazze'deki İsrail ablukasını protesto etmek için, Dökme Kurşun Operasyonu'nun yıldönümünde yola çıkan Gazze Özgürlük Yürüyüşü katılımcıları arasında bölünme yaşanıyor.


Yürüyüşün 1300'den fazla katılımcısının Mısır’dan Gazze'ye geçişine önce izin verilmemiş, daha sonra 3 gün süren protestolar sonucunda Mısır hükümeti geri adım atarak 100 kişilik bir uluslararası ekibin Gazze’ye girişine izin vermişti.

Ancak bugün yürüyüşün organizatörleri 100 kişilik bir heyetle Gazze'ye girmenin anlamlı olmayacağını söyleyerek "Ya hep beraber Gazze'ye gireriz, ya da hiçbirimiz gitmeyiz" yaklaşımını benimsedi. Bu karara muhalefet eden bir grup ise, yine de Gazze'ye gitme kararı verdi. Bölgedeki gelişmeleri yürüyüşe Türkiye'den katılan Sumru Tamer ntvmsnbc'ye anlattı.

Tamer, Gazze'den birçok kişiyle de telefon görüşmesi yaptıklarını ve onların da 'Sadece yüz kişilik bir heyetle geleceksiniz, hiç gelmeseniz daha iyi' dediğini söyledi.

Tamer şunları kaydetti:

"Kahire'deki grupta 7 Türk vardı. Dün akşam 100 kişilik bir heyetin Gazze'ye girebileceği söylendi. Türk grubundan da 3 kişinin Gazze'ye gitmesine karar verildi. Sabah tüm hazırlıklar yapıldı yola çıkmak için, ancak sonra Gazze'ye gidilmemesine karar verildi. Oraya gidecek 100 kişinin tüm grubu temsil edemeyeceğine ve amacımıza ulaşmamıza da yardımcı olmayacağına karar verdik.

Gazze Özgürlük Yürüyüşü'nün amacı Gazze'ye olan blokajı kırmak. Oraya giden 100 kişilik heyet Gazzeliler ile buluşacak ve onlara kıyafet gibi bazı yardım malzemeleri götürecek. Ama bizim isteğimiz sadece bununla yetinmek değil. Bu yüzden yürüyüşün organizatörleri bu koşulu kabul etmenin yanlış olacağını söylediler ve Gazze'ye kimsenin gitmemesi kararını aldılar. Ancak bu kararı kabul etmeyen 100 kişilik bir heyet yine de yola çıktı. Gidenlerin içinde bir Türk de var. Ancak onların artık bizi temsil etmediğini söylemem lazım. Sonuçta yanlış bir karar verilmiş oldu.

Gazze'den de bizi arayanlar oldu ve "100 kişilik bir heyetle gelecekseniz, hiç gelmemeniz daha iyi olur" dediler. Bu yüzden şimdilik Gazze'ye giremiyoruz, ancak Kahire'de eylemlerimiz sürecek. Eylem planlarımız var. Bugünkü grup gittikten sonra geriye kalan 1300'e yakın kişi, Gazze'ye ya hep beraber gireceğiz, ya da hiçbirimiz giremeyeğiz."

Mısır'dan geçiş izni almak için yapılan eylemlerden bir başkası. Pankartta "Gazze'ye girmemize izin verin" yazıyor. Mısır'dan geçiş izni almak için yapılan eylemlerden bir başkası. Pankartta "Gazze'ye girmemize izin verin" yazıyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...