Guantanamo'dan isyanın liderliğine

Libya’da isyancıları eğitenler ve liderlik edenler arasında Afganistan’da yakalanmış ve Guantanamo kampında tutulmuş olan eski militanlar da var.

Guantanamo'dan isyanın liderliğine

Libya’da iç savaş tüm şiddetiyle devam ediyor. Koalisyon güçlerinin başlattığı hava operasyonuna rağmen Kaddafi’ye bağlı güçler saldırılarını sürdürüyor. Son olarak geçtiğimiz hafta hükümet güçlerinin başlattığı karşı saldırıda muhalifler Ras Lanuf ve Brega da dahil olmak üzere ellerinde tuttukları pek çok kentten geri çekilmek zorunda kaldı.

İsyancıların Kaddafi güçlerine karşı başarılı olmalarının en temel nedeni ise ağır silah yetersizliği kadar, savaşan muhaliflerin deneyimsizliği. Son olarak NATO askerlerinin isyancıları eğitmesi gündeme gelse de şimdilik muhaliflere askerliği öğretenler Kaddafi ordusundan kaçan eski subaylarla, daha önceden çatışma yaşamış deneyimli muhalifler.

Özellikle Afganistan’da savaşmış olan bazı muhalifler Libya’daki isyanda üst düzey rol oynuyor. Libyalı isyancıların liderlerinden biri de eski bir Guantanamo tutsağı olan Sufyan Bin Kumu adlı bir Libyalı. Derne’deki isyancııları eğiten Kumu, 2001'de Afganistan'da yakalanıp altı yıl Guantanamo'da tutulmuş. Derne'deki komutanlardan biri olan Abdülhekim el Hasidi de Afganistan'da yakalanıp Libya'ya teslim edilmiş bir eski militan.

‘ESKİDEN YÜZDE 100 NEFRET EDERDİK, ŞİMDİ YÜZDE 50’
İngiliz Daily Telegraph gazetesi Kumu ve Hasidi ile konuştu. Kumu, koalisyon güçlerinin başlattığı harekatı şükranla karşıladığını söyledi. Hasidi de batıdan gelen destekten memnun. Muhalif komutan bu konudaki görüşlerini; “Bir zamanlar Amerikalılardan yüzde yüz nefret ediyorsak şimdi bu yüzde 50'nin altında, çocuklarımızın kanının dökülmesini önleyerek geçmişteki hatalarını telafi etmeye başladılar' sözleriyle belirtti.

Batılıların kuşkularını da gidermeye çalışan Hasidi, “Taliban tarzı bir devlet istemediğini, kucaklayıcı bir ideolojiyi savunduğunu” belirtti ve Kaddafi'nin Derne'de bir İslami emirlik oluşturulduğu iddialarını da, halkı bölme çabası olarak nitelendirdi.

Hasidi’nin bu sizleri aslında batılıların kuşkularının ne kadar önemsediklerini gösteriyor. Ancak kuşkular kolay giderilecek gibi görünmüyor.

Guantanamo'dan isyanın liderliğine - 1 Gönüllülere uçaksavar füzesi eğitimi veriliyor.

BATININ KUŞKULARI BİTMİYOR
NATO’nun Avrupa Komutanı Amiral James Stavridis geçen hafta Libyalı muhalif liderleri “makul” olarak tanımlasa da, ABD istihbaratı isyancılar arasında terörist aktivitelerin tespit edildiği yönünde bilgiler aktardı. İngiliz hükümeti de İslamcıların varlığını “alarm verici” olarak tanımladı.

Batılıların tüm kuşkularına rağmen isyancı gruplar arasında İslamcıların sayısı görece az olarak tanımlanıyor ve İslamcılar ile muhalefetin laik liderleri arasında bir anlaşmazlığın olmadığı biliniyor.

Sayfa Yükleniyor...