Gürcistan'da muhalefet gösterileri

Ülkenin batısından binlerce kişi Tiflis'e geldi.

Anadolu Ajansı 23.04.2009 - 12:11

Cumhuriyetçi Parti yetkilisi Tina Hidaşeli, dün akşam saatlerinde yüzlerce araçlık konvoylarla şehre ulaşan muhaliflere ek olarak, başka grupların da hafta sonuna kadar Tiflis'e geleceğini söyledi. Devlet televizyonunda dün gece yayınlanan bir programa katılan Hidaşeli, partisinin destek verdiği Gürcistan Birliği yardaşlarının yarından itibaren başkente geleceklerini kaydetti.

Hidaşeli, muhalefetin stratejisinin ne olduğu sorusu üzerine, "Bu sorunun en kısa ve en basit cevabı: Meydan" dedi.

Meydan (Maidan) sözcüğü, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de bulunan ve 2005 yılındaki Turuncu Devrim sırasında muhalifler tarafından çadır kente dönüştürülen Bağımsızlık Meydanı'nı sembolize ediyor.

Tina Hidaşeli de Gürcistan'ın kendi "Meydan"ını oluşturacaklarını, Rustaveli Caddesi üzerinde kurulan maket hücreler içine yerleşecek muhaliflerin amaçlarına ulaşıncaya kadar orada kalacaklarını söyledi. Hidaşeli, "Kiev'deki Meydan'da insanlar bir buçuk ay kalmıştı, daha az ya da çok mu olur bilmiyorum, ama Rustaveli Caddesi'nde gerektiği kadar kalacağız, hücreler orada kalacak.

(Maket) hücreler, ülkenin içinde bulunduğu koşulların en iyi sembolü. Bütün ülke şu anda bir hücreden farksız" diye konuştu.

Muhalefet, iki gündür Parlamento binası ile Özgürlük Meydanı arasındaki ana yolu maket hücrelerle kaplamaya devam ediyor.

Muhalefetin sembol olarak kullandığı hücreler, Saakaşvili'ye karşı yürütülen kampanyanın ünlü isimlerinden Levan Gaçeçiladze'nin kardeşi şarkıcı Giorgi Gaçeçiladze'nin "tek kişilik" eylemine gönderme yapıyor. Giorgi Gaçeçiladze, bir televizyon stüdyosunda kurulan ve Ocak ayından beri kendisini "hapsettiği" hücrenin içinde sunduğu programla muhalefete destek veriyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...