İlişkili Haberler

Halep'in doğusunda görev yapan 35 doktordan 15'i ABD Başkanı Barack Obama'ya mektup yazdı. Mektupta, Obama'dan Halep'teki hastanelere yönelik saldırıların durdurulması için yardım istendi.

Mektupta, her 17 saatte bir hastanenin Rusya destekli Suriye hava kuvvetleri tarafından saldırıya uğradığı vurgulandı.

Hastanelere yönelik hava saldırılarının bu şekilde sürmesi halinde bir ay içinde tüm sağlık kuruluşlarının yok olacağını belirten doktorlar mektuplarına şöyle devam etti:

"GÖZYAŞI VE ŞEFKAT İSTEMİYORUZ"

"Biz gözyaşı, şefkat ya da dua istemiyoruz. Bombaların durması için Halep'in doğusunda acil olarak uçuşa yasak bölge ilan edilmesini ve Halep'in bir daha kuşatılmaması için uluslararası garanti istiyoruz."

Halep'te 250 bin sivilin iki ateş arasında kalması, gıda ve ilaç yardımı yapılamaması kentte Esad rejimini destekleyen Rusya'ya geri adım attırdı.

Rusya Halep'e yardım malzemelerinin ulaştırılması için her gün 3 saat boyunca saldırıların durdurulacağını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisi General Sergey Rudskoy hem hava hem de kara saldırılarının her gün yerel saatle 10.00-13.00 arasında kesileceğini belirtti.

MUHALİFLER TANKLARLA SALDIRIYOR

Rus general Rudskoy, ismini "Fetih El Şam Cephesi" olarak değiştiren El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi'nin 7 bin militanının Halep'in güneybatısında saldırıya geçtiğini söyledi.

Rudskoy yeni militanların katılımıyla birlikte bölgeye tank ve zırhlı muhabere araçlarıyla saldırı gerçekleştirildiğini vurguladı.

BM ise insani yardımın ulaşması için 48 saatlik aralarla silahların durmasını talep ediyor.

VARİL BOMBASIYLA SALDIRI

Suriye ordusuna ait bir askeri helikopterin Halep'teki son saldırısında muhaliflerin kontrolündeki semtte ''klor gazı'' içerikli varil bombası kullanıldı. Saldırıda 3 kişi öldü, 20 kişi de yaralandı.