Hizbullah'ın savaş ganimetine yalanlama

Hizbullah lideri Nasrallah tarafından Ahmedinejad'a İsrail askerine ait olduğu iddiasıyla verilen ve 'savaş ganimeti' denilen silahla ilgili, İsrail açıklama yaptı.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.10.2010 - 20:40

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın Lübnan'ı ziyareti sırasında İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'a, İsrail askerine ait olduğu iddiasıyla hediye ettiği tüfeğin 1974'ten beri İsrail ordusunda kullanılmadığı bildirildi.


İsrail ordu sözcüsü Yarbay Avutal Leibovich, ''2006 yılındaki İsrail-Hizbullah savaşının ganimeti'' olarak Ahmedinejad'a sunulan tüfeğin bir saldırı tüfeği gibi göründüğünü ancak bu tüfeklerin 1974'ten bu yana orduda kullanılmadığını söyledi.

İsrail gazetesi Yedio Ahronot da askeri kaynaklara dayanarak, bu modeldeki tüfeklerin Lübnan'da 15 yıl süren ve 1990'da sona eren savaşta İsrail yanlısı milisler tarafından kullanıldığını kaydetti.

Hizbullah'a ait El Manar televizyonu geçen hafta, Nasrallah'ın görüşmeden sonra 2006'da İsrail-Hizbullah savaşında bir İsrail askerinden ele geçirildiğini belirttiği tüfeği İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'a hediye ettiği görüntüleri yayımlamıştı.


Sayfa Yükleniyor...