Hollanda'dan katliam özrü

Hollanda, Endonezya'nın bağımsızlık mücadelesi sırasında Hollanda askerleri tarafından öldürülen Endonezyalılar için özür diledi.

09.12.2011 - 15:09

Hollanda'dan katliam özrü

Hollanda'nın Cakarta Büyükelçisi Tjeerd de Zwaan, 9 Aralık 1947'de Hollanda askerlerinin Ravagade köyünde 430 dolayında kişiyi öldürmesi sebebiyle, Hollanda hükümeti adına resmen özür diledi.

Köyde düzenlenen anma törenine katılan Büyükelçi'nin özür dilemesiyle birlikte kalabalıktan sevinç çığlıkları yükseldi.

Hollanda mahkemesi, 9 kurbanın yakının açtığı davanın neticesinde Endonezya'daki bağımsızlık savaşı sırasında yapılan bu infazlardan Hollanda devletini sorumlu tutmuştu.

Mahkemenin 14 Eylül tarihli kararının ardından bu özrün geleceği, kurbanların ailelerine maddi tazminat da ödeneceği belirtilmişti.

Saldırıda Hollanda'ya göre 150, kurbanlara destek veren bir sivil toplum kuruluşana göre ise 431 kişi öldürülmüştü.

ENDONEZYA'YI 1949'DA TANIDI
Günümüzde Endonezya'yı oluşturan toprakların büyük kısmı, 19'uncu yüzyıldan İkinci Dünya Savaşı'nda Japon ordusunun Hollandalı askerleri püskürtmesine kadar Hollanda sömürgesi altındaydı.

Hollandalılar, Japonların bozguna uğraması sonrası bölgeyi yeniden ele geçirmeye çalıştıklarında ise sert direnişle karşılaştı. Hollanda, Endonezya'nın bağımsızlığını 1949 yılında kabul etmek zorunda kaldı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...