İbadi Kuzey Irak'ta askeri operasyonları durdurma emri verdi

Irak Başbakanı Haydar İbadi, Kuzey Irak'ta askeri operasyonların 24 saat durdurulması emrini verdi. Tartışmalı referandum sonrası Kuzey Irak'ta peşmerge ile Irak güçleri arasında çatışma yaşanmıştı. DAEŞ karşıtı koalisyon sözcüsü bugün tarafların ateşkes ilan ettiğini belirtmiş daha sonra ise yanlış anlaşıldığını açıklamıştı.

Haberler - NTV Haber 27.10.2017 - 14:59 | Son Güncelleme : 27.10.2017 - 18:16

İbadi Kuzey Irak'ta askeri operasyonları durdurma emri verdi

Son dakika haberi! Kuzey Irak'ta bugün ateşkes ilan edilip edilmediği kargaşası yaşandı. 

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun medya birimi, Irak güçleri ile Kürt peşmergelerin Kuzey Irak'ta ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını açıklamıştı. Ancak daha sonra yapılan açıklamada, resmi bir ateşkesin olmadığı belirtildi. 

Akşam saatlerinde ise Irak Başbakanı Haydar İbadi tarafından yapılan açıklamada, Kuzey Irak'ta 24 saat askeri operasyonların durdurulması emri verildi. 

Irak Başbakanı Haydar İbadi, operasyonları durdurma kararının sınır kapılarının yönetimini IKBY'den devralma anlamı taşıdığını da söyledi. 

RABİA SINIR KAPISI IRAK ORDUSU'NUN KONTROLÜNDE 

Irak ordusu, son olarak Irak-Suriye sınırındaki Rabia sınır kapısını ele geçirmişti. ABD'nin Erbil'den Suriye Demokratik Güçleri'ne silah sevkiyatı yapmak için kullandığı iki güzergahtan biri el değiştirmişti. Irak ordusu sevkiyat için kullanılan diğer sınır kapısını da kontrol altına almak için harekete geçmişti  

ABD, Suriye'deki Rakka ve Deyrizor'da DAEŞ'e karşı savaşan Suriye Demokratik Güçleri'ne silah sevkiyatını bu kapı üzerinden yapıyordu.

TILLERSON'DAN BAĞDAT'A MESAJ 

ABD, Kuzey Irak'ta ordu ile peşmerge güçlerinin karşı karşıya gelmesinden endişeli olduğunu duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson İsviçre'den Bağdat'a mesaj göndermişti 

Irak Başbakanı Haydar İbadi'den Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin müzakere teklifini kabul etmesini istemişti 

Tillerson, "Kuzey Irak'ta geçen ay ortaya çıkan gerilim kaygı verici. Her iki tarafa da Irak ve peşmerge güçleri arasındaki çatışmalardan kaçınmaları çağrısında bulunuyorum. Ayrıca Başbakan İbadi'yi, Erbil'in Irak anayasası temelinde müzakereler için yaptığı teklifi kabul etmeye davet ediyorum" demişti.

Bu açıklamanın ardından Tillerson ve İbadi bir telefon görüşmesi yapmıştı. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin havalimanlarını ve sınır kapılarını federal yönetime teslim etmesi gerektiğini söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...