İfade özgürlüğü için Avrupa Konseyi ile işbirliği

Türk hükümeti ifade ve basın özgürlüğü konusunda Avrupa Konseyi ile işbirliğine gidiyor.Türk hükümeti ile Avrupa Konseyi, ifade ve basın özgürlüğü konusunda ocak ayından itibaren ortak bir proje başlatma kararı aldı.

30.11.2011 - 16:07

İfade özgürlüğü için Avrupa Konseyi ile işbirliği

NTV'nin Avrupa Konseyi kaynaklarından edindiği bilgiye göre proje, savcıların ifade ve medya özgürlüğü konusunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları temelinde bilgilendirilmesini ve bu konularda yapılacak yasal reformlar perspektifinde Avrupa'da yasal ve pratik uygulamaların incelenmesini kapsayacak.

Konu, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in bugün Strasbourg'da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile yaptığı görüşmede de ele alındı.

VİCDANİ RET DE GÜNDEME GELDİ
Ergin-Jagland görüşmesinde Türkiye'den AİHM'ye yapılan başvurular ve vicdani ret konusunun da gündeme geldiği öğrenildi. Ergin yarın da Strasbourg'da AİHM ve Venedik Komisyonu yetkilileriyle bir araya gelecek.

AİHM'nin Türk yargıcı Işıl Karakaş bu hafta başında NTV'ye yaptığı açıklamada, ifade ve medya özgürlüğü konusunda Türkiye'nin AİHM önünde en kötü sicile sahip ülke olduğunu söylemiş, vicdani ret hakkının AİHM tarafından "din ve vicdan özgürlüğü" temelinde değerlendirildiğini hatırlatarak, bu konuda Türkiye'nin mutlaka yasal düzenleme yapması gerektiğini dile getirmişti.

Türkiye'nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi, Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın tutuklanmalarının ardından bu yıl nisan ayında Türkiye'de ifade ve medya özgürlüğü konularını mercek altına almış ve bu konularla ilgili rapor hazırlaması için özel bir temsilci atanmasını kararlaştırmıştı.

OTOSANSÜRE DİKKAT ÇEKİLMİŞTİ
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Thomas Hammberg de Türkiye'de ifade ve medya özgürlüğü hakkında bu yıl temmuz ayında yayımladığı raporda, özellikle Türk yargı sisteminde bu alandaki işlevsel bozukluklara ve otosansüre dikkat çekmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...