İkaria Adası'ndan Yunanistan'a isyan!

Türkiye'ye 60 km uzaklıktaki adanın Atina ile imzaladığı 100 yıllık anlaşma sona erdi ve adalılar, kendileriyle ilgilenilmediği gerekçesiyle Avusturya'ya bağlanmak istiyor.

19.07.2012 - 07:28

İkaria Adası'ndan Yunanistan'a isyan!

Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan’a bir darbe de Ege Denizi’nde bulunan İkaria Adası'ndan geldi.

Adanın, Yunanistan’la 1912’de yaptığı 100 yıllık antlaşma 12 Temmuz'da sona erdi ve İkarialılar, Atina yönetiminin kendilerini unuttuğunu öne sürerek Avusturya’ya bağlanmak istediklerini dile getirdiler.

İtalyan Libero gazetesinde yer alan habere göre ada halkı, “Ne bir hastanemiz var ne de yollarımız yapılıyor. Artık Yunanistan’ın tavırlarından yorulduk. Bağımsızlık istiyoruz” derken, bağımsız kalmalarının kendileri için çok zor olacağını ifade ederek, “Ama başka bir ülkeye katılabiliriz. Türkiye’ye de bağlanmayı kesinlikle istemiyoruz. Avusturya’ya bağlanmak istiyoruz” açıklamasında bulundular.

Haber Avusturya basınında yansıması ise, “Avusturya’ya 10’uncu eyalet geliyor” şeklinde oldu.

Basının uluslararası hukukçulardan aldığı görüşlerde, adanın Avusturya’ya katılımında bir sakınca olmadığı; uluslararası hukuka göre, ada halkı böyle bir karar alıp bu talebini Avusturya makamlarına iletirse, Cumhurbaşkanının imzasının yeterli olacağı sonucuna varıldı.

Katılım halinde, İkaria’nın üzerine düşen 250 milyon Euro’luk borç yükünü Avusturya’nın kabul etmesi gerektiği kaydedildi.

Gelişme karşısında Avusturya hükümeti sessiz kalmayı tercih ederken, Yunanistan’ın Viyana Büyükelçiliği, İkaria’yı vermenin söz konusu olamayacağını bildirdi. Yunan Büyükelçilik sözcüsü Christina Chrysanthakopoulou, “1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’nın 12’nci maddesine göre, İkaria, Ege’deki diğer adalar gibi Yunan ulusal sınırları içinde yer almaktadır” açıklamasında bulundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...