Almanya'da iki gazeteciye "vatan hainliği" soruşturması

Almanya'da yayın yapan "netzpolitik.org" adlı internet portalında çalışan iki gazeteci hakkında "vatan hainliği" suçlamasıyla soruşturma açıldı.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.07.2015 - 12:21

Almanya'da iki gazeteciye "vatan hainliği" soruşturması

Almanya Federal savcılığı "netzpolitik.org" internet portalının iki sorumlusu Markus Beckedahl ve Andre Meister'i Anayasa Koruma Teşkilatı'na ait gizli belgeleri yayınladıkları gerekçesiyle "vatana ihanet"le suçladı.

Federal Savcılık, soruşturmaya gerekçe olarak "netzpolitik.org"da yayınlanan "Gizli para akışı, internet içeriklerinin toplu değerlendirilmesi ve bu çalışmayı sürdürecek birimin yapılanma şeması"nı gösterdi.

Savcılığın aynı zamanda söz konusu belgeyi gazetecilere ulaştıran kaynak için de soruşturma başlattığı ancak bu suçlamada vatan hainliği suçlamasının bulunmadığı belirtildi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans Georg Maassen'in şikayetiyle açılan soruşturma ülkede basın özgürlüğü konusunu tartışmaya açtı.

Almanya Gazeteciler Birliği Başkanı Michael Konken yapılan işlemi sert şekilde eleştirdi. Konken, uygulamayı iki gazetecinin susturulmasına yönelik geçersiz bir işlem olarak niteledi. Konken ayrıca soruşturmanın kaldırılmasını da
istedi.

"Netzpolitik.org" haber sitesinin sorumlu çalışanı Markus Beckedahl, soruşturmaya tepki göstererek, hükümeti NSA skandalını bastırmak ve gerçekleri örtmeye çalışmakla suçladı.

Federal Savcılığın şikayet nedeniyle bir bilirkişi tayin ederek söz konusu belgenin devletin gizlilik gerektiren bir belgesi olup olmadığını araştıracağı ifade edildi.

Soruşturma Yeşiller ve Sosyal Demokrat Partili siyasetçiler tarafından eleştirildi. Yeşiller Partisi'nden Renate Künast sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından yaptığı açıklamada NSA soruşturulmazken yapılanları "rezalet" olarak niteledi.

Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Sahra Wagenknecht de Federal Savcılığın demokrasiye ihanet ettiğini vurgulayarak, toplu dinlemeler ve izlemeler için soruşturma açılması gerektiğini ifade etti.

Almanya'da en son 1960'lı yıllarda Spiegel dergisine vatana ihanet suçlaması ile dava açılmıştı. Ancak Der Spiegel çalışanları hakkındaki iddialar mahkemede kanıtlanamayınca dava düşmüştü.

Ülkede vatana ihanet suçuna bir yıldan az olmamak üzere ömür boyu hapse kadar hapis cezaları verilebiliyor.

Sayfa Yükleniyor...