Danimarka'da, bir kafe ve sinagogu hedef alarak iki kişiyi öldüren saldırganın kimliği belli oldu.

Saldırganın 22 yaşındaki Arap asıllı Danimarka doğumlu olduğu açıklandı. Ülke medyasında yer alan heberlere, göre saldırganın kimliği Ömer Abdulhamid El Hüseyin.

El Hüseyin’in polis tarafından tanınan bir isim olduğu vurgulanan haberlerde, saldırganın, 2013'te 19 yaşında bir kişiyi trende bıçakladığı için hapse girdiği ve sadece iki hafta önce hapisten çıktığı belirtildi.

Saldırganın, suç çeteleriyle bağlantısı nedeniyle polisin takibinde olduğu yönünde iddialarda ortaya atılırken, istihbarat yetkilileri, çıkan çatışmada öldürüldüğünde üzerinden iki silah bulunan Hüseyin'in tek başına hareket ettiği görüşünde.

Paris'teki şarli Charlie Hebdo saldırısından etkilenerek böylesi bir eyleme giriştiği düşünülen saldırganın, şu ana kadar Suriye ve Irak'taki terör kamplarında eğitim aldığına dair bir bulguya ulaşılamadığı kaydedildi.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Fransua Holland, terörle mücadelede Danimarka'nın yanında olduklarını söyledi. Hollande, “Her iki ülkede de hukukun üstünlüğü ve özgürlük değerlerine saldırdırılar. Her iki ülke de terörizmi yenme gücüne sahip” dedi.

Saldırganın hedef aldığı sinegogu ziyaret eden Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ise, olan bitenin batı ülkeleriyle İslam arasında bir savaşın başlangıcı olmadığını vurguladı.

Kopenhag'ı alarma geçiren ilk saldırıda fade özgürlüğünün tartışıldığı bir etkinlik hedef alınmış, 55 yaşında bir film yönetmeni hayatını kaybederken, 3 polis yaralanmıştı. Saldırgan ardından yine Kopenhag'taki bir sinagoga yönelmiş, bu saldırıda da Yahudi bir güvenlik görevlisi ölmüş, 2 kişi yaralanmıştı.