İkinci Brexit referandumu için gizli görüşme iddiası

Başbakan Theresa May'in ikinci bir Brexit referandumu için gizli görüşmeler yaptığı iddia edildi. Başbakan Yardımcısı David Lidington ise, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin yapılacağı 23 Mayıs'a kadar Brexit Anlaşması'nın mecliste kabul edilmesinin mümkün görünmediğini, bu sebeple İngiltere'nin de Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacağını söyledi.

NTV Haber 08.05.2019 - 16:55 | Son Güncelleme : 08.05.2019 - 16:58

İkinci Brexit referandumu için gizli görüşme iddiası

İngiliz Daily Telegraph gazetesi hükümet kaynaklarına dayandırılan haberde, Avrupa Birliği'nden ayrılma anlaşması için muhalefetteki İşçi Partisi'yle görüşen Başbakan Theresa May'in üç varsayım üzerinde durduğu belirtildi.

Bunlar; anlaşma ile birlikten ayrılık, anlaşmasız ayrılık ya da no-brexit yani Avrupa Birliği'nden ayrılmama. İngiltere Başbakan Yardımcısı David Lidington da Brexit ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine ilişkin açıklama yaptı.

Milletvekillerinin Brexit anlaşmasını onaylaması halinde bile fazla zaman kalmadığı gerekçesiyle 23 Mayıs tarihinde Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını duyurdu.

Lidington seçilen milletvekillerinin temmuz ayında Avrupa Parlamentosu'nda görevlerine resmen başlamadan soruna çözüm üretmeyi ümit ettiklerini ifade etti.

Avrupa Birliği genelinde Avrupa Parlamentosu seçimleri 23-26 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Seçilen Avrupa milletvekilleri temmuz ayında yeni görevlerini üstlenecek.

Sayfa Yükleniyor...