İngiltere: Ambargo yok

Haaretz gazetesi İngiltere'nin İsrail'e kısmi silah ambargosu uygulama kararı aldığını yazdı, ancak İngiltere bu bilgiyi doğrulamadı.

Haberler - NTV Haber 13.07.2009 - 11:25

İngiltere: Ambargo yok

Tel Aviv'deki İngiliz Büyükelçiliği, İngiltere'nin Gazze'deki son askeri operasyondan sonra İsrail'e bazı silah ihraç lisanslarının iptal edildiğini doğrulamakla birlikte, bunun bir "kısmi ambargo" teşkil etmediğini bildirdi.

İngiltere Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, "İngiltere'nin İsrail'e kısmi bir silah ambargosu yoktur" denildi.

Açıklamada, "İngiltere'nin izlediği politika, Avrupa Birliğinin genel ve ülkelerin özel ihraç lisanslarından farklı olarak, İsrail'e karşı tüm ihraç lisanslarının teker teker gözden geçirilmesini içerir" denildi.

Büyükelçilik, açıklamayı, Haaretz gazetesinin internet sayfasında çıkan, "Sa'ar savaş gemilerinin, Gazze'deki son askeri operasyonda kullanılması nedeniyle, İngiltere'nin bazı yedek parça ve malzemeleri temin etmeyi reddedip kısmi ambargo uyguladığı" haberinin ardından yaptı.

Açıklamada, "bu lisansların AB ile karşılaştırılarak yeniden incelendiği ve sonuçta az sayıda sevkıyatla ilgili olarak, İsrail'in 'Dökme Kurşun' operasyonundaki hareketinin, yerleşik mevzuata uygun olmadığının belirlendiği" kaydedildi ve "Bu ihraç lisansları iptal edilmiştir" denildi.

Açıklamada, İsrail ile İngiltere arasında güvenlik anlaşmaları da olmadığı vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...