İngiltere Büyükelçisi'ni sınır dışı edecek

İran Meclisi'nin aldığı karara göre, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisi iki hafta içinde sınır dışı edilecek.

Anadolu Ajansı 27.11.2011 - 10:51

İngiltere Büyükelçisi'ni sınır dışı edecek

İran Meclisi bugünkü oturumunda, İngiltere ile diplomatik ilişkileri maslahatgüzarlık seviyesine düşürmeyi öngören tasarıyı ana hatlarıyla ve ayrıntılarıyla görüştükten sonra nihai kararını verdi.

İlk olarak tasarının ana hatları için yapılan oylamaya 194 milletvekili katıldı. Tasarı 4'e karşı 179 oyla kabul edilirken, 11 milletvekili de çekimser oy kullandı.

Ayrıntılı olarak ele alınan, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisinin sınır dışı edilmesi dahil bu ülkeyle ekonomik ve ticari ilişkilere sınırlama getirilmesini de öngören tasarı için yapılan oylamaya ise 181 milletvekili katıldı.

İkinci ve nihai oylamada tasarı 3'e karşı 171 oyla kabul edilirken, 7 milletvekili çekimser kaldı.

Meclisin kararına göre, İngiltere'nin Tahran Büyükelçisinin sınır dışı edilmesi için Dışişleri Bakanlığına iki hafta süre verildi.

Meclis ayrıca, ''hasmane'' siyasetlerini terk etmesi halinde İngiltere ile diplomatik ilişkileri Büyükelçilik seviyesine çıkarma yetkisini Dışişleri Bakanlığına verdi.

İngiltere ile diplomatik ilişkilerin tamamen kesilmesi yönündeki tasarı ise ilk oylamada kabul edilmemişti.

İran Meclisi, Merkez Bankasını da yaptırımlar listesine alan İngiltere'ye tepki olarak bu ülkeyle ilişkilerin seviyesini düşürmeyi öngören tasarıyı 23 Kasım'da acil olarak gündeme almıştı.

'ABD'ye savaşın ve savaşçının ne olduğunu göstereceğiz'
Öte yandan, İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, saldırıya uğramaları halinde ABD ve İsrail'e savaşın ne demek olduğunu göstereceklerini söyledi.

Vahidi, tehditlerini hayata geçirmeden önce ABD'den ne zamana kadar savaşabileceğini ve batırılacak gemilerinin hesabını yapmasını istedi.

''ABD, Afganistan ve Irak'ta savaştığını sanmasın. Irak'ta Saddam geri çekildi, Afganistan'da ise kimse yoktu ki savaşsın'' diyen Vahidi, bu ülkenin Vietnam'da ne hale düştüğünü herkesin gördüğünü söyledi.

ABD ve müttefiklerinden İran'ın çok güçlü olduğunu bilmelerini isteyen Vahidi, ''ABD'ye savaşın ve savaşçının ne olduğunu göstereceğiz'' ifadesini kullandı.

ABD'nin, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri 60 yılda 100 kadar askeri operasyon yaptığını, ancak bunların hiçbirinde savaşmadığını belirten Vahidi, ''iman ve inançla donanımlı İran'ın diğerlerinden farklı olduğunu'' savundu.

Vahidi, İsrail'in saldırı tehditleriyle ilgili olarak da ''Siyonist rejim ne diye İran'ı tehdit ediyor; ne kadar füzeyle kendisini hazırlamış, 10, 20, 50, 100, 150 bin füze yoksa daha fazlası için mi?'' diye konuştu.

İsrail'in Sabra ve Şatilla ve Gazze'deki katliamlarının hesabını henüz vermediğini kaydeden Vahidi, ''İran'a saldırı halinde, bu katliamların intikamını alacağız. Şimdi, eğer savaşa hazırlarsa ileri çıksınlar'' dedi.

Vahidi, savaş halinde İsrail'e nefes alma fırsatı dahi verilmeyeceğini sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...