İngiltere'de Brexit oylaması bugün!

İngiltere Parlamentosu, bugün Brexit anlaşmasını oylayacak. Oylama, İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden anlaşmalı bir şekilde ayrılıp ayrılmayacağını belirleyecek. Başbakan Theresa May, kritik oylama önce parlamentonun bütün üyelerine seslendi: "Bu anlaşmayı bir kez daha düşünün."

Haberler - Anadolu Ajansı 15.01.2019 - 10:26

İngiltere'de Brexit oylaması bugün!

İngiltere Parlamentosu, Avrupa Birliği’nden anlaşmalı bir şekilde ayrılıp ayrılmayacağını akşam saatlerinde oylayacak.

Miletvekilleri, Başbakan Theresa May'in Avrupa Birliği ile vardığı anlaşmayı oylayacak.

Anlaşma kabul edilirse İngiltere, AB'den anlaşmalı bir şekilde ayrılacak. Ancak anlaşmanın parlamentoda reddedilmesi bekleniyor. 

Oylama öncesinde konuşan Theresa May, "Anlaşma mükemmel değil, bir uzlaşma" dedi ve milletvekillerinden anlaşmayı bir kez daha düşünmelerini istedi. 

İngiltere Başbakanı, anlaşmanın reddedilmesi halinde Iskoçya'nin bağımsızlığını savunanların güçleneceğini de belirtti ve "Birliğimiz için gerçek tehdit budur" dedi.

İngiltere Parlamentosu'nda yapılacak Brexit oylaması, yoğun muhalefet nedeniyle daha önce ertelenmişti.

Anlaşmanın kabulü halinde İngiltere 29 Mart'ta AB'den resmen ayrılmış olacak. Anlaşmasının reddi halinde ise İngiltere'de erken seçimden yeni referanduma kadar bir dizi seçenek masaya gelebilecek.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almıştı.

PARLAMENTO İPLERİ ELİNE ALDI 

İngiliz parlamentosu, geçen hafta aldığı iki kararla hükümetin anlaşmasız Brexit için ayırdığı bütçeyi kullanmasına kısıtlama getirmiş ve May'in yeni tavizler için AB ile müzakeresi için kullanabileceği süreyi 3 günle sınırlamıştı.

Parlamento bu kararlarla May hükümetinin Brexit sürecindeki inisiyatifini kısıtlayarak ipleri önemli ölçüde eline almıştı.

VİDEO: İNGİLİZ PARLAMENTOSUNDAKİ OYLAMA PİYASALAR İÇİN RİSK YARATIYOR MU? (BREXIT'TE KADER GÜNÜ)

Sayfa Yükleniyor...