İngiltere'de IŞİD'e hava operasyonu onayı çıktı

İngiliz Parlamentosu, Suriye'de IŞİD'e hava operasyonunu onayladı. Tezkere, 397'ye karşı 223 oyla kabul edildi.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 03.12.2015 - 00:37 | Son Güncelleme : 03.12.2015 - 00:41

İngiltere'de IŞİD'e hava operasyonu onayı çıktı

İngiliz Parlamentosu'nda, uluslararası koalisyonun Suriye'de, IŞİD'e yönelik 
yürüttüğü hava operasyonlarına Birleşik Krallık'ın katılmasına izin veren tezkere kabul edildi. 

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaklaşık 11 saat süren oturumun ardından yapılan oylamada, 397 milletvekili tezkereye onay verirken, 223 milletvekili karşı yönde oy kullandı. 

Parlamentoda gün boyu hararetli tartışmalar yaşandı. İktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri ve Başbakan David Cameron, "IŞİD'i Suriye'de bombalamanın İngiltere'yi güvende tutacağını" söyleyerek, "IŞİD'in bize saldırmasını bekleyemeyiz. Şimdi harekete geçmemiz gerekiyor" dedi.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nde ise hava operasyonuna katılıma ilişkin derin görüş ayrılıkları yaşandı.

Partinin genel başkanlığına eylül ayında seçilen Jeremy Corbyn, İngiltere'nin savaşa çekilmemesi gerektiğini ve Suriye'deki hava operasyonuna katılımın askeri anlamda farklılık yaratmayacağını savundu. Ancak Corbyn'in gölge kabinesinin yarısı ve partisinden yaklaşık 60 milletvekili operasyondan yana oy verdi.

İngiltere Parlamentosu'ndaki üçüncü büyük parti olan ve 54 milletvekili bulunan İskoç Ulusal Partisi (SNP) tezkereye karşı çıkarken, sekizer milletvekili olan Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) ile Liberal Demokrat Parti de tezkereyi destekledi. Savaş karşıtı gruplar ise gün boyu süren oturum ve tezkerenin oylanması sırasında tarihi parlamento binası önünde protesto gösterisi yaptı. 

"Parlamento, majestelerinin hükümetinin Suriye'de münhasıran IŞİD'e karşı hava saldırıları şeklinde askeri eyleme geçmesine destek verir" ifadelerinin yer aldığı tezkerenin onayıyla, İngiltere uluslararası koalisyonun IŞİD hedeflerine yönelik düzenlenen hava operasyonlarının Suriye ayağına da katılacak. 

Güney Kıbrıs'taki hava üssünü kullanacak İngiltere'nin halihazırda burada 8 Tornado jeti bulunuyor. İngiltere geçen yıl eylül ayından bu yana uluslararası koalisyonun IŞİD'e karşı düzenlediği hava operasyonlarının sadece Irak ayağına destek veriyor. 

Sayfa Yükleniyor...