İngiltere'den Gazze'de ateşkes açıklaması: Ateşkes Hamas'a hizmet eder

İsrail-Hamas çatışmasında 19 gün geride kalırken, İngiltere'den ateşkes çağrılarına yönelik açıklama geldi. İngiltere Başbakanlık Sözcüsü, halihazırda Gazze'de ateşkesi desteklemediklerini belirterek, "Ateşkes şu anda sadece Hamas'a hizmet eder." dedi. Öte yandan ülkede ana muhalefetteki İşçi Partisine bağlı 150'den fazla belediye meclisi üyesi, başta parti lideri Keir Starmer olmak üzere, parti yöneticilerinden Gazze'de acil ateşkes çağrısı yapmasını istedi.

İngiltere'den Gazze'de ateşkes açıklaması: Ateşkes Hamas'a hizmet eder

Başbakanlık Sözcüsü Londra'daki yabancı gazetecilere yönelik basın brifinginde soruları yanıtladı.

Sözcü, 'nin 'de ateşkes çağrısında bulunup bulunmayacağı yönündeki sorulara, İngiltere'nin İsrail'e olan desteğini yineleyerek cevap verdi.

İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu söyleyen sözcü, "Bu konudaki tutumumuz değişmez ancak en başından beri İngiliz vatandaşlarının 'den ayrılmasını, esirlerin serbest bırakılmasını ve Gazze'ye insani yardım girişinin sağlanması gerektiğini söyledik." dedi.

Sözcü, "İngiltere hükümetinin ateşkes çağrısı yapması için nelerin yaşanması gerekiyor?" sorusuna da "Ateşkes şu anda sadece Hamas'a hizmet eder." karşılığını verdi.

Başbakanlık Sözcüsü, ABD'nin de bu yönde düşündüğünü vurgulayarak, "Şu anda bizim ve ABD'nin görüşü, tam bir ateşkesin Hamas'a yardım edeceği yönünde. Bu da bizim şu an desteklediğimiz bir şey değil." diye konuştu.

"İSTİHBARAT DEĞERLENDİRMELERİMİZİN DETAYLARINI YAYINLAMAMAMIZ STANDART BİR UYGULAMA"

Sözcü, AA muhabirinin, "İngiliz medyası dahil birçok bağımsız analiz, El-Ahli Hastanesini vuran füzenin Hamas'a ait olmadığını ortaya koydu. Başbakan Sunak ise hastanedeki patlamanın 'muhtemelen' Gazze'den atılan füzeden kaynaklandığını söyledi. Başbakanın bu değerlendirmeyi yapmasına yol açan kanıtlar nelerdir ve bu kanıtları kamuoyuyla paylaşacak mı?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Başbakan'ın (Rishi Sunak) pazartesi günü teyit ettiği üzere istihbarat kurumlarımız hastanenin maruz kaldığı saldırının Gazze'den İsrail'e atılan bir füzeden kaynaklanmış olabileceğini değerlendirmektedir ve istihbarat değerlendirmelerimizin detaylarını yayınlamamamız standart bir uygulamadır, ancak bunlar son derece hassas kaynaklardan açık kaynaklara kadar bir dizi kaynaktan elde edilmektedir. Ayrıca, uluslararası ortaklarımızla birlikte çalışarak aramızda istihbarat paylaşımında bulunduk ve hem değerlendirmelerimiz hem de istihbarat yayınlama yaklaşımımız müttefiklerimizle aynı doğrultudadır."

"BM GENEL SEKRETERİNİN NİTELENDİRMESİNE KATILMIYORUZ"

Sözcü, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres'in dünkü konuşmasında kullandığı "Hamas'ın saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız." ifadesine ilişkin İngiliz hükümetinin pozisyonu sorulduğunda da "Genel Sekreter'in nitelendirmesine katılmıyoruz. Hamas'ın nefret ve ideolojiden kaynaklanan barbarca tutumunun hiçbir haklı gerekçesi olamayacağı konusunda çok netiz." dedi.

İngiltere'den Gazze'de ateşkes açıklaması: Ateşkes Hamas'a hizmet eder - 1

BAŞBAKAN DEFALARCA SORULAN ATEŞKES SORULARINI YANITSIZ BIRAKTI

Başbakanı Sunak da parlamentoda haftalık düzenlenen "Başbakana Sorular" oturumunda, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin soruları yanıtladı.

İskoç milletvekili Mhairi Black'in, "Başbakanın insani ateşkes çağrısı yapması için durumun ne kadar kötüye gitmesi gerek?" sorusuna cevaben Sunak, "İsrail'in kendini savunma hakkı olduğunu" söyledi ve belirli durumlarda "ateşkesten farklı olarak belirli duraklamalar" gerektiğini ifade etti.

Rishi Sunak, 'de artan çocuk ölümleri karşısında ateşkes çağrılarına katılıp katılmayacağı yönündeki soruya ise "Bu çatışmanın sorumlusu Hamas ve İsrail'in kendisini BM Şartında da açıkça belirtildiği şekilde savunma hakkı var. İsrail'i uluslararası hukuka uyma konusunda uyarmaya devam edeceğiz." yanıtını verdi.

Sunak, milletvekili Colum Eastwood'un, "Ne zaman ateşkes çağrısı yapacaksınız? İsrail'i ne zaman Gazzelilere karşı işlediği toplu cezalandırmayı durdurmaya çağıracaksınız?" sorusunda da ateşkes konusuna değinmeden İsrail'in kendini savunma hakkı bulunduğu cevabını verdi.

İşçi Partili Yasmin Qureshi de ailesi 'de bulunan kendi seçim bölgesindeki bir vatandaştan gelen e-postayı okudu ve "Ateşkes çağrısı için daha ne kadar masumun ölmesi gerekiyor?" diye sordu.

Sunak, bu soruya karşılık da "Filistinlileri de desteklememiz gerekiyor çünkü onlar da Hamas'ın kurbanı. Hamas masumları kalkan olarak kullanıyor. Ölen tüm masum canlar için yas tutuyoruz. Gazze'ye daha fazla ve daha hızlı insani yardım götürebilmek için elimizden gelen en yoğun şekilde çalışıyoruz." dedi.

İngiltere'den Gazze'de ateşkes açıklaması: Ateşkes Hamas'a hizmet eder - 2

İNGİLİZ BAKAN JENRİCK: "ATEŞKES İSTEMİYORUZ"

'nin Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Robert Jenrick de Sky News'te katıldığı programda, kendisine yöneltilen ateşkes çağrısına ilişkin soruları ısrarla yanıtsız bıraktı.

İsrail'in kendisini savunma hakkı bulunduğunu söyleyen Jenrick'e, BM Genel Sekreteri Guterres'in "Hamas saldırılarının durduk yere ortaya çıkmadığının da bilincinde olmalıyız. Filistin halkı 56 yıldır boğucu bir işgale maruz tutuluyor." ifadesi de soruldu. Jenrick, bu soruya da İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğu yanıtını verdi.

Guterres'in 'de uluslararası insancıl hukukun ihlal edildiği yönündeki ifadesine değinen Jenrick, "İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğini düşünmüyoruz. Uluslararası hukuka göre bir milletin kendini açıkça savunma hakkı var." diye konuştu.

'nin ateşkese yönelik tutumunu değerlendiren Jenrick, "Bir ateşkes istemiyoruz. Ülkenizi ve halkınızı yok etmekte kararlı olan bir terör örgütüyle bu ortamda anlaşmaya varmak çok zor, hatta imkansızdır." ifadesini kullandı.

İngiltere'den Gazze'de ateşkes açıklaması: Ateşkes Hamas'a hizmet eder - 3 İngiltere İşçi Partisi lideri Keir Starmer

İŞÇİ PARTİLİLER, LİDERLERİNİ GAZZE'DE ATEŞKES ÇAĞRISI YAPMAYA DAVET ETTİ

'de ana muhalefetteki İşçi Partisine bağlı 150'den fazla belediye meclisi üyesi, başta parti lideri Keir Starmer olmak üzere, parti yöneticilerinden 'de acil ateşkes çağrısı yapmasını istedi.

Müslüman İşçi Ağından (LMN) belediye meclisi üyeleri, Starmer ve yardımcısı Angela Rayner'a yazdıkları mektupta, 7 Ekim'den bu yana 5 bin 791 Filistinlinin öldürüldüğünü, bunların 2 bin 360'ının çocuk olduğunu kaydetti.

Mektupta, 1400 İsraillinin de çatışmalarda öldüğü belirtilerek, "Her gün hükümete ve uluslararası topluma düşmanlıkların durdurulması yönünde baskı yapma çağrısında başarısız oluyoruz. Bedelini ise Gazzeli çocuklar ve yüzlerce masum kadın ve erkek ödüyor." ifadeleri yer aldı.

İşçi Partisinin temel prensiplerinin adalet ve eşitlik olduğu kaydedilen mektupta, "Filistinliler topluca cezalandırılırken sessiz bir şekilde oturamayız." görüşü paylaşıldı.

Birçok Birleşmiş Milletler kurumunun insani ateşkes çağrısı yaptığı hatırlatılan mektupta, dini önderlerin ve halkının da ateşkesten yana olduğu vurgulandı.

Refah Sınır Kapısı'nı geçip 'ye ulaşan insani yardımların, ihtiyaç göz önüne alındığında çok küçük kaldığına işaret edilen mektupta, acil bir insani ateşkes olmazsa hayati yardımların hamile ve sağlık durumu kritik olanlara ulaşamayacağının ve ölüme terk edileceklerinin altı çizildi.

Mektupta, çatışmalar öncesi Gazze nüfusunun yüzde 80'inin insani yardıma ihtiyaç duyduğu vurgulanarak, "Son iki haftadır duyduğumuz mesaj çok basit: İnsanlar dökülen kanın ve masum can kayıplarının sona ermesini istiyor. Hiçbir ulus, halk ya da topluluk kolektif cezaya katlanmak zorunda kalmamalı ve aynı durum Filistinliler için de geçerli olmalı. Esirler ailelerine güvenli şekilde teslim edilmeli." ifadesi kullanıldı.

İşçi Partisinin, 7 Ekim'den bu yana İsrail'e destek veren açıklamaları ve Starmer'ın, İsrail'in Gazze'ye yönelik su, gıda ve yakıt girişini engellemesini haklı bulması, partide tartışmalara sebep olmuştu.

Partiden 20'nin üzerinde belediye meclisi üyesi istifa ederken, birçok milletvekili ve seçmen de Starmer'ı tutumu nedeniyle eleştirmişti.

Starmer'ı eleştirenler arasında İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf da yer aldı. Yusuf, bir radyo yayınında yaptığı konuşmada, "Binlerce kişi öldü, çocuklar öldü. Ateşkes çağrısı yapmak için daha kaç çocuk ölmesi lazım? Keir Starmer ve Başbakan'ın (Rishi Sunak) duruşunu anlayamıyorum. Onlara, bize katılıp, BM dahil birçoğumuza katılıp ateşkes çağrısı yapmaları için kaç çocuğun daha ölmesi gerektiğini soruyorum. Tüm partileri masum çocuklar için ateşkes çağrısı yapmaya davet ediyorum." dedi.

Sayfa Yükleniyor...