Irak genç PKK’lılar için af istiyor

Irak Başbakanı Maliki’nin Ankara ziyaretinde, terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’tan tasfiyesine ilişkin kapsamlı bir plan sunduğu ileri sürüldü. Arap El Hayat gazetesine göre, PKK’nın genç kadrosu için af talep eden Irak, lider kadronun iadesine yanaşmadı.

Haberler - NTV Haber 25.12.2008 - 18:18

Irak genç PKK’lılar için af istiyor

Irak’ta hem merkezi yönetim, hem de Kuzey Irak’taki yönetim, PKK ile mücadele konusunda yeni bir açılım yapmaya hazırlanıyor.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani’nin Kerkük ziyareti sırasında “Iraklı Kürtler’in, Türkiye ve İran’a saldırılar için Irak topraklarının kullanılmasına izin vermeyeceğini, bunun için gerekli önlemleri alacağını” söylemesi buna örnek.

Bir diğer adım da Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin Ankara ziyaretinde atıldı. Arap El Hayat gazetesine göre, Maliki Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’a PKK’nın Kuzey Irak’tan tasfiye edilmesine dönük bir plan sundu.

Habere göre Irak tarafı PKK’nın silah bırakmasını ya da Kuzey Irak’tan ayrılmasını sağlamakla yükümlü.

Türkiye ise, PKK üyesi gençlerin Türk topraklarına geri dönmesine izin verecek ve döndükten sonra kovuşturmaya uğramamalarını sağlayacak.

Planda teslim olanların affedilmesini, ya da derhal serbest kalmalarını sağlayacak bir mekanizma oluşturulması da isteniyor.

Türk yetkililerce iadeleri istenen PKK lider kadrosundaki 152 kişi içinse, Iraklı yetkililer ya Kuzey Irak’ta kalsınlar ya da Avrupa ülkelerine gönderilsinler önerisini gündeme getiriyor.

El Hayat gazetesi, Nuri El Maliki’nin planını Tahran ziyareti sırasında PKK’nın İran’daki uzantısı PJAK için de gündeme getireceğini yazıyor.

Sayfa Yükleniyor...