Debbağ, Başkent Bağdat'taki Yeşil Bölge'de düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Gül'ün Irak ziyaretinin teknik nedenlerden ötürü gecikmiş olduğunu belirterek, ''gezinin bu ay içinde olması için tüm hazırlıklar yapıldı'' dedi.

El Debbağ, "Irak ve Türkiye arasındaki ilişkiler, güçlü, önemli ve stratejiktir. Bu ziyarette, daha önce iki ülke arasında imzalanan stratejik işbirliği anlaşmasının aktif hale getirilmesini öngörüyoruz. Taraflar arasında ele alınacak çok önemli meseleler de var" dedi.

Sözcü, bir soru üzerine, "iki ülke arasında imzalanması planlanan diğer anlaşmalar olduğunu" ve bunların hazırlıklarının sürdüğünü kaydetti.

Çokulsulu güçlerin Irak'tan çekilmesine de değinen El Debbağ, Irak Hükümetinin 2011'den sonra ülkede yabancı asker bulundurma niyetinin kesinlikle olmadığını ve bu yıl içerisinde Irak'tan 12 bin ABD askerinin, Temmuz 2009'a kadar da 4 bin İngiliz askerinin çekileceğini belirtti. El Debbağ, Irak güvenlik güçlerini, donanım ve eğitim açısından 2011'e kadar hazır hale getirmeye çalışacaklarını söyledi.