‘Irak’ın biyolojik silahları bir yalandı’

Amerikan yönetimine Irak'ın biyolojik silahlar ürettiği bilgisini veren Iraklı kimya mühendisi, yalan söylediğini ilk kez kabul etti ama ekledi; “pişman değilim”

16.02.2011 - 11:08

‘Irak’ın biyolojik silahları bir yalandı’

Irak’ı işgal etmeden önce ABD’nin en büyük gerekçesi, Saddam yönetiminin nükleer ve biyolojik silahlar ürettiği iddiasıydı. Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Colin Powel, Iraklı bir kimya mühendisinin verdiği bilgilere dayanarak 2003 yılında Birleşmiş Milletler'de Saddam’ın biyolojik silahlarının varlığına dair bir brifing vermişti.

O bilgileri sağlayan Iraklı mühendis konuştu ve verdiği bilgilerin uydurma olduğunu itiraf etti.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan Rafid Ahmed Alwan el-Cenabi adlı mühendis, 1995 yılında Saddam Hüseyin rejiminden kaçarak Amerikan ve Alman istihbaratına, Irak'ın biyolojik silahlar ürettiği, bu silahların kamyonlarla taşınabildiği gibi yalan haberler üreterek Amerikalılara Irak'ın işgali için gerekçe verdiğini söyledi ama bundan pişman olmadığını da ekledi.

‘GURUR DUYUYORUZ’
El-Cenabi, gazeteye, "Bana bir yalan söyleyerek Irak rejimini devirme şansı verilmişti. Ben ve oğullarım Irak'a bir parça da olsa demokrasinin gelmesine neden olmaktan gurur duyuyoruz" dedi.

Iraklı itirafçı, 2000 yılı ortalarında Alman gizli servisi BND'nin Körfez ülkelerinden birinde eski patronuyla görüşmesinin ardından yalan söylediğinin ortaya çıktığını da ifade etii.

‘ÖZGÜRLÜK GETİRMENİN BAŞKA YOLU YOKTU’
El-Cenabi, Guardian muhabirlerinin, 100 binden fazla sivilin ölümünden ve işgal sonrası ortaya çıkan kaosun kendisini pişman edip etmediği yolundaki soruyu ise, ölümlerin kendisini üzdüğünü fakat "Irak'a özgürlük getirmenin başka yolu olmadığını" söyleyerek cevapladı.

Guardian gazetesi, açıklamadığı başka kaynaklardan edindiği bilgilere dayanarak, el-Cenabi'nin yalan söylediğini ortaya çıkaran toplantıda İngiliz istihbaratçıların da olduğunu ileri sürdü.

Eski Iraklı kimya mühendisinin itirafları, Irak'ın kitle imha silahları programı olmadığını kabul eden eski Amerikan savunma bakanı Donald Rumsfeld'in anılarının piyasaya çıkmasının sonrasına rastlıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...