Irak'ta eşcinsel cinayetleri artıyor

Irak'ta son 4 ayda 63 eşcinselin öldürüldüğü bildirildi

Anadolu Ajansı 13.04.2009 - 11:46

Irak'ta hükümet, eşcinsel erkeklerin öldürülmesine sessiz kalarak, cinayetlere zımni destek vermekle suçlanıyor.

İngiliz Independent gazetesinin internet sitesinde yayımlanan habere göre, yetkililerin bu konuda harekete geçmemesi üzerine Uluslararası Af örgütü, Irak Başbakanı Nuri El Maliki'den bu cinayetleri durdurması için hükümetinin acil tedbir almasını istedi.

Sadece son haftalarda ülkede 25 genç erkeğin öldürüldüğü, saldırıların büyük bölümünün Şii milislerin kontrolündeki Bağdat'ın Sadr semtinde olduğu belirtiliyor. Üç hafta önce bulunan eşcinsel 4 erkeğin cesetlerinin üzerine "sapık" yazılmıştı.

Irak LGBT (Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transseksüel) örgütünün Londra'daki sözcüsü Ali Hili, son 4 ayda kendilerine 63 eşcinselin öldüğü bilgisinin geldiğini söyledi. Hili, Aralık ayından beri evlere, kafelere ve berber dükkanlarına yapılan baskınlarda toplu gözaltılar olduğunu belirtti.

Bazı cinayetlerin ardında polisle İçişleri Bakanlığının bulunduğunu iddia eden Hili "Gözaltına alınanların çoğu ölü bulundu ve işkence gördükleri anlaşıldı. Irak hükümeti ve kurumlarının eşcinsellere karşı savaş başlattığına inanıyoruz" diye konuştu.

Af Örgütü, cinayetlerin, milisler ve dini liderlerin teşvik ettiği kurbanların aileleri tarafından işlendiğinin tahmin edildiğini belirtiyor.

Eşcinsellik Irak'ta tabu ve hapisle cezalandırılıyor. Bununla birlikte son zamanlarda güvenlik durumundaki iyileşmeyi fırsat bilen eşcinseller daha çok göz önüne çıkmaya başladı. Ancak bu durum eşcinselliğin toplumdan kazımasını isteyen din adamlarının şiddetli tepkisine yol açtı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...