Irak’ta eski Başbakan Kazımi'ye "Kasım Süleymani" soruşturması

Irak’ta eski Başbakan Kazımi hakkında Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in öldürülmesinde ihmali olduğu iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Kazımi, iki ismin öldürüldüğü ABD saldırısı sırasında Milli İstihbarat Servisi'nin başındaydı

Irak’ta eski Başbakan Kazımi'ye "Kasım Süleymani" soruşturması

’ta Başsavcılık, eski Mustafa el-Kazımi hakkında, "Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ve İran Devrim Muhafızları’na bağlı eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesinde ihmali" olduğu gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Irak medyasında yayınlanan savcılık soruşturma kararıyla ilgili belgeye göre, Kazımi hakkında Mühendis ve Süleymani’nin öldürülmesinde "kusuru ve ihmali" olduğu gerekçesiyle yapılan şikayet üzerine soruşturma açıldı.

Irak Hizbullahı’nın meclisteki siyasi uzantısı olan Hukuk Hareketi Milletvekili Hüseyin Munis, Mühendis ve Süleymani’nin öldürüldüğü Uluslararası Bağdat Havalimanı’nın egemenliğinin ihlal edilmesine göz yumduğu, olayda ihmali ve kusuru bulunduğu gerekçesiyle o dönem Milli İstihbarat Servisi Başkanı olan Kazımi hakkında savcılığa şikayette bulunmuştu.

ABD'nin Bağdat Havalimanına 3 Ocak 2020 tarihinde helikopterle düzenlediği saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve İran yanlısı Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürülmüştü.

Sayfa Yükleniyor...