'İran' değil ekonomik krize kurban gidebilir

İsrail'de bugün halk sandık başında. 5.6 milyon seçmenin bulunduğu İsrail'de Başbakan Binyamin Netanyahu'nun seçimi az farkla kazanacağı tahmin ediliyor. Netanyahu'ya göre İsrail'in en büyük sorunu "İran."  Seçmen ise "ekonomik krizi" tehdit olarak görüyor.

22.01.2013 - 10:24

'İran' değil ekonomik krize kurban gidebilir

İsrail'deki erken genel seçime 32 siyasi parti katılıyor. 120 üyeli Knesset'te (Meclis) iktidar olabilmek için 61 milletvekili çıkarmak gerekiyor.

Kamuoyu yoklamalarında Başbakan Binyamin Netanyahu'nun öncülük ettiği koalisyonunun, seçimleri az farkla kazanacağı tahmin ediliyor. İsrail'de seçimlere 4 gün kala kamuoyu yoklamaları yayınlamak yasaklanıyor.

Ancak geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan bir kamuoyu araştırması Başbakan Binyamin Netanyahu'nun işinin o kadar kolay olmadığını gösteriyor.

İsrail'de halk, ülkeyi tehdit eden en büyük sorunun ekonomik kriz olduğunu düşünüyor. İsrail'in iki büyük gazetesi "Haaretz" ve "Yedioth Ahronoth" ta geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan iki ayrı ankette, Netanyahu'nun öncülük ettiği koalisyonun 120 sandalyeli Knesset'te 63 sandalye kazanacağını gösteriyor.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın "İsrail Evimiz Partisi ile blok oluşturarak seçime giren Natenyahu'nun Likud Partisi'nin seçimlerde oyların yüzde 32'sini alması bekleniyor.

BEKLENMEDİK RAKİP
Başbakan Binyamin Netanyahu'nun oylarının aniden düşmesinin gerekçesi ise Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett'ın önlenemeyen yükselişi. 40 yaşındaki Bennett geçtiğimiz yıl Kasım ayında Yahudi Evi Partisi liderliğine seçildi.

Başbakan Netanyahu'nun en tehlikeli rakibinin, eski yardımcısı Yahudi Evi Partisi lideri Bennett olduğu belirtiliyor. Başbakan Netanyahu'nun en tehlikeli rakibinin, eski yardımcısı Yahudi Evi Partisi lideri Bennett olduğu belirtiliyor.

Netanyahu'dan daha sağcı bir çizgi izleyen Bennett, Filistinlilerin bir devlet kurmasına karşı çıkıyor. Bennett, yerleşim bölgelerinin de genişletilmesini savunuyor. Yahudi Evi Partisi lideri Naftali Bennett'ın bu politikaları, Netanyahu'ya verilen desteğin azalmasına neden oldu.

Kamuoyu anketleri seçmenin yüzde 15'inin ise kararsız olduğunu gösteriyordu.

NETANYAHU OYUNU KULLANDI
İsrail Başbakan Binyamin Netanyanu, eşi Sara ile Kudüs'teki bir seçim merkezinde oyunu kullandı.

Netanyahu, oy kullandıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada partisinin İsrail için en iyi seçenek olduğunu söyledi. Türkiye saatiyle saat 05.00'te başlayan oy verme işleminin akşam saat 10.00'da sona ereceği açıklandı.

Seçim öncesi yapılan anketler, halkın başka seçenek görmedikleri için Netanyahu'ya oy vereceğini göstermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...