İran'da "hayat pahalılığı" protestosu

İran'da hayat pahalılığını protesto eden yüzlerce kişi hükümet karşıtı gösteri düzenledi. Göstericileri dağıtmak isteyen polis gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

NTV Haber 30.12.2017 - 10:32

İran'da "hayat pahalılığı" protestosu

İran'da hükümet karşıtı yüzlerce kişi Kirmanşah şehrinde biraraya geldi.

Hayat pahalılığını ve hükümetteki yolsuzluk iddialarını protesto eden göstericiler "Kahrolsun Ruhani" sloganlarıyla kent sokaklarında yürüdü. Protestolar 2009'daki Yeşil Hareketin eylemlerinden bu yana en geniş çaplı kitleye ulaştı. 

Göstericilerle polis arasında arbede çıktı. Polis, kalabalık grubu dağıtmak için gözyaşartıcı gazla müdahale etti.

Olayların ilk çıktığı Kirmanşah bölgesi geçtiğimiz günlerde İran-Irak sınırında meydana gelen depremden en çok etkilenen yer olmuştu. Devlet tarafından yaptırılan yüzlerce bina çökmül binlerce insan hayatını kaybetmişti. 

Gösteriler sırasında gözaltına alınanlar oldu. Meşhed ve Kaşmer kentlerinde de rejim ve Cumhurbaşkanı Ruhani yönetimi karşıtı gösteriler vardı.
ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'daki olayları yakından takip ettiklerini, gösteriler sırasındaki gözaltı olaylarını kınadıklarını bildirdi.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert, yazılı açıklamada "İran'ın liderlerinin varlıklı bir ülkeyi, şiddet, kan ve kaos ihraç eden ekonomisi bitmiş dolandırıcı bir ülkeye çevirdiğini" belirtti.

Nauert açıklamada "Başkan Trump'ın da söylediği gibi İran liderlerinden en çok zarar görenler İran halkıdır" dedi.

Sayfa Yükleniyor...