İran'da iki muhalif lider daha gözaltında

Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrası muhaliflerin protestosunun devam ettiği İran'da iki muhalif lider daha gözaltına alınırken, ülkenin dini liderinden 'incelemeler sonunda, gerekirse kimi oylar tekrar sayılmalı' açıklaması geldi.

16.06.2009 - 21:13

İran'da iki muhalif lider daha gözaltında

İran'da önde gelen reformcu siyasetçilerden 2'si daha gözaltına alınırken, dini lider Ayetullah Ali Hamaney, gerekirse oyların kısmen yeniden sayılmasından yana olduğunu söyledi.


Resmi haber kanalı Press TV'nin internet sitesindeki habere göre, reformcu siyasetçiler Behzad Nebevi ve Said Haccariyan, bugün gözaltına alındılar. Daha önce de Muhammed Hatemi'nin ilk cumhurbaşkanlığı döneminde cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görev yapan Muhammed Ali Abtahi gözaltına alınmıştı.

Abtahi, son seçimdeki reformcu adaylardan eski meclis başkanı Mehdi Kerrubi'nin danışmanlığını yapıyordu. Reformcu siyasetçilerin, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından düzenlenen protesto gösterilerini koordine etmekle suçlandıkları bildirildi.

Nebevi, Musevi'nin 1980'li yıllardaki başbakanlığı sırasında ağır sanayi bakanlığı ve Hatemi hükümeti döneminde de meclis başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, eski istihbarat bakanı yardımcısı Haccariyan ise, Hatemi'nin cumhurbaşkanlığı döneminde siyasal danışmanlığını yaparken, aşırı muhafazakar bir grubun suikasti sonucu, başından vurularak felç geçirmişti.

HAMANEY, KISMİ YENİDEN SAYIMDAN YANA
İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, gerekirse oyların kısmen yeniden sayılmasından yana olduğunu söyledi.

Hamaney, İran Devlet Televizyonu'na yaptığı açıklamada, ''Eğer inceleme, kimi sandıklardaki oyların yeniden sayılmasını gerektirirse, herkes emin olsun diye adayların temsilcilerinin katılımıyla bunun yapılması gerekir'' dedi.

Hamaney'in, seçime itirazların dikkatlice ve titizlikle araştırılması yönündeki talimatının ardından İran Meclis Başkanı Ali Laricani de İran Anayasayı Koruyucular Konseyi'nden üzerine düşeni bir an önce yerine getirmesinin beklendiğini açıklamıştı.

Konsey, cumhurbaşkanı adayları Mir Hüseyin Musevi, Muhsin Rızai ve Mehdi Kerrubi'nin seçim sonuçlarına itirazını değerlendiriyor.

10 GAZETECİ GÖZALTINDA
Öte yandan, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından en az 10 İranlı gazetecinin gözaltına alındığı ileri sürüldü.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü Genel Sekreteri Jean-Francois Julliard, AP Televizyon Haberleri'ne Paris'te yaptığı açıklamada, gözaltına alınan en az 10 İranlı gazeteci hakkında 'derin endişe' duyduklarını belirterek, ''Nerede tutulduklarını da bilmiyoruz'' dedi.

Julliard, gösteriler sırasında cep telefonuyla görüntü çeken kimi kişilerin de gözaltına alındıklarını söyledi.
Bu arada ABD Başkanı Barack Obama, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in ilk tepkisinin, İran halkının seçimlerle ilgili derin endişeleri bulunduğunu anladığına işaret ettiğini söyledi.

Barack Obama, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak ile Rose Garden'da düzenlenen basın toplantısında, İran'daki seçimlerin, seçmenler ve belki de liderler arasındaki beklentilerde bir değişimi ortaya çıkardığını bildirdi.

İran'da daha çok şeffaflık, tartışma ve demokrasi görmek isteyenler olduğunu belirten Obama, ''Bu durumun gelecek günlerde ve haftalarda nasıl bir durum alacağı halkın vereceği bir karar olacaktır'' dedi.

Obama, dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in ülkedeki durumu anlar göründüğünü belirterek, Hamaney'in ilk tepkisinin, İran halkının seçimlerle ilgili derin endişeleri bulunduğunu anladığına işaret ettiğini kaydetti.

Hamaney dün, seçime itirazların dikkatlice ve titizlikle araştırılması yönünde talimat vermişti.

Obama, aynı basın toplantısında, İran halkının sesinin duyulması ve bastırılmaması gerektiğine inandığını belirterek, İran'ın içişlerine ''burnunu sokuyor'' biçiminde algılanmak istemediğini de söylemişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...