'İran seçimi Avrupa'dan daha demokratik'

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Seferi, İran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin Avrupa'da yapılan son seçimlerden daha demokratik olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 16.06.2009 - 20:08

Portekiz'in başkenti Lizbon'da bulunan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Mehdi Seferi, Renascença Radyosu'na verdiği demeçte, ''İran'da bir demokrasi var. İnsanlar seçime katıldı'' dedi.

Seferi, ''Avrupalılar'a bakın. Son seçimlere kaç kişi katıldı. Halkın en fazla yüzde 40'ı. Bu, insanların memnun olmadığını gösteriyor. İran'da seçime katılımın yüzde 80 olduğuna inanabiliyor musunuz'' diye konuştu.

''İran'daki seçimlerin Avrupa'dakilerden daha demokratik olduğunu'' savunan Seferi, ''Bana böyle olmadığının kanıtlarını gösterin'' dedi.

''En demokratik sisteme sahibiz, buna inanıyoruz. Ancak elbette, kendi kültürümüzle, inancımızla ve anayasamızın temelinde'' diyen Seferi, Mahmud Ahmedinejad'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından yapılan gösterilere ilişkin de ''Çatışma çıkaranlar, bankları, mağazaları ateşe verenler halkın çıkarlarına karşı hareket ediyorlar, mahkemeye çıkarılmalı ve

cezalandırılmalılar'' diye konuştu.

''Kimi ülkelerin durumu yanlış yansıtmaya çalıştıklarını'' ileri süren, ancak ülkelerin ismini vermeyen Seferi, ''Bu, hükümetin ve İran halkının çözmesi gereken bir iç sorun. Dışarıdan hüküm verilmemeli, işlerimize karışılmamalı'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...