Rıza Sarraf ile ilgili İran'dan çarpıcı iddia

New York'ta yargılanmasına 16 Haziran'da devam edilecek olan Rıza Sarraf'ın, kendisini darağacından kurtarmak için yakaladığı fırsatı değerlendirdiği ve tutuklanacağını bile bile ABD'ye giriş yaptığı iddia edildi.

DHA 11.05.2016 - 10:52 | Son Güncelleme : 11.05.2016 - 11:01

Rıza Sarraf ile ilgili İran'dan çarpıcı iddia

Zencani'nin Türkiye'deki birçok mal varlığı Zarrab adına kayıtlı. Zencani ve Zarrab, İran Petrol Bakanlığı parasını çalmak dahil 30'dan fazla suçlamayla karşı karşıya.

İran Meclisi Yolsuzluk Araştırma Komisyonu üyesi Emir Abbas Sultani, New York'ta tutuklu bulunan Rıza Sarraf hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sultani, Sarraf'ın daha önceden hazırlanan bir plana göre, tutuklanacağını bile bile ABD'ye gittiğini savundu.

Al Monitor'a konuşan Sultani, İran'da idam cezası alan Babek Zencani ile Sarraf arasındaki ilişkiye dikkat çekti ve Sarraf'ın Türkiye'de kalmayı sürdürmesi durumunda İranlı yetkililer tarafından yakalanacağını düşündüğünü" belirtti ve "Bu nedenle kendisini güvene almak için ABD'ye bilerek gitti" dedi.

Sarraf'ın, Babek Zencani davasında da önemli bir eleman olduğunu vurgulayan Sultani, Sarraf'ın ABD'ye giderek kendisine güvenli bir sığınak aradığını belirtti.

Sultani, "Yargı yetkililerimiz, onun davasını takip ediyor. Ankara ile Tahran arasında ilişkilerin gelişmesi nedeniyle Türkiye'deki koşullar, onun için iyi değildi. İranlı yargı yetkilileri tarafından suçlu bulunsaydı Türkiye ile İran arasındaki anlaşma gereği,
Tahran'a iade edilmesi gündeme gelebilecekti. İran ile ABD arasında suçluları iade anlaşması yok, Sarraf bundan dolayı ABD'ye gitmeye karar verdi" diye konuştu.

Zarrab ile İran'ın eski yönetiminde iş başında olan Mahmud Ahmedinejad arasında bir ilişki var. Eski hükümette görevli 4 bakan Zencani davasında rol oynadı.

Sultani,Rıza Sarraf ile ilgili olarak "Zencani davası ile ortaya çıkan yolsuzluk fırtınasının ne zaman dineceğini ve Zencani'ye ne olacağını bekliyor. Eğer Zencani idam edilirse, ölümünün arkasından Sarraf birçok gerçeği inkar eder. Sarraf, Zencani'nin sırdaşı ve şirketlerinin kıdemli yöneticisiydi. İkisi birlikte 70'den fazla şirket kurdular ve birçoğu Sarraf tarafından yönetiliyordu" diye konuştu.

Sarraf'ın, Zencani tutuklanmadan önce İran'a sık sık geldiğini de değinen Sultani, "Zencani ile bağlantısı olmadığı mesajını defalarca bize iletti. Ama çok açık bir şekilde, onun Zencani ile bağlantısı vardı ve onun bir yöneticisiydi" dedi.

Miami Havalimanı'ndan ABD'ye giriş yapmak isterken 19 Mart'ta FBI ajanları tarafından gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklanan İran asıllı işadamı Sarraf, ABD çıkarlarına karşı komplo kurmak, İran'a karşı uygulanan ABD ambargosunu delmek, banka sahteciliği yapmak ve kara para aklamak suçlamalarından yargılanıyor.

Sayfa Yükleniyor...