İranlı komutandan "Kürt referandumu" açıklaması

İranlı tümgeneral Muhammed Bakıri iki ülkenin terörle mücadelede istihbarat paylaşımı ve operasyonel işbirliği yapacağını söyledi. Bakıri, "Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu yapması mümkün değil" ifadelerini kullandı.

NTV Haber 17.08.2017 - 14:33 | Son Güncelleme : 17.08.2017 - 14:37

İranlı komutandan "Kürt referandumu" açıklaması

Ankara ziyaretinin ardından İran medyasına konuşan Genelkurmay Başkanı tümgeneral Muhammed Bakıri, Iraklı Kürtlerin referandum planlarına karşı olduklarını söyledi.

Bakıri, "Iraklı Kürtlerin bağımsızlık referandumu yeni bir gerilimin başlangıcı olur ve komşu ülkeleri olumsuz etkiler. Bu yüzden Türkiye ve İran olarak bunun mümkün olmadığı ve yapılmaması konusunda ısrarcıyız" dedi.

"İslam devrimi sonrasında Türkiye'ye Genelkurmay Başkanlığı seviyesinde ilk ziyareti gerçekleştirdik" diyen İran Genelkurmay Başkanı Bakıri Türkiye ile savunma ve güvenlik alanında birçok konunun temelini attıklarını söyledi.

İranlı general terörle mücadelede Türkiye ile istihbarat paylaşımının yanı sıra operasyonel işbirliği de yapılacağını duyurdu.

İki ülke arasındaki işbirliğinin arttırılması için Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı da İran'a davet eden Bakıri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yakında Tahran'ı ziyaret edeceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...