"IŞİD'in ilk hedefi..."

İngiltere Başbakanı Cameron, İngiltere'nin IŞİD'in hedefinde olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını söyledi.

"IŞİD'in ilk hedefi..."

İngiltere Başbakanı David Cameron, İngiltere'nin IŞİD'in hedefinde olan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını vurgulayarak IŞİD'e karşı hemen harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Cameron İngiltere Parlamentosu'nun Avam Kamarası'nda yaptığı konuşmada, IŞİD militanlarının son 12 ay içinde dünyanın çeşitli yerlerinde 40 saldırı gerçekleştirdiklerini ve sürekli olarak İngiltere'ye de saldırmaya çalıştıklarına dikkat çekerek son 12 ay içinde Britanya topraklarında IŞİD tarafından planlanan 7 ayrı saldırı planının ortaya çıkarıldığını ifade etti.

Sky News'in aktardığına göre, Cameron geçtiğimiz ay Dışişleri Bakanlığı'na sunduğu 33 sayfalık raporda Irak'tan Suriye'ye genişletilmiş askeri harekat planı düzenledi.

Başbakan Cameron IŞİD'e yönelik hava saldırısı ''şimdi değilse ne zaman? sorusunu yönelterek İngiltere’nin bu mücadelede kenarda kalmayı kaldıramayacağını ve ahlaki olarak Fransa, ABD ve diğer müttefiklerin tek başına sorumluluğu yüklenmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Cameron'ın yedi maddelik planında şu noktalar dikkat çekiyor: 

-İngiltere'yi korumak adına terörizm ile mücadele kapasitelerini korumak

-Gelişmiş bir siyasi anlaşma
-Bütün Suriyelileri temsil edebilecek bir Suriye hükümetinin ortaya çıkarılması
-IŞİD'i gerek askeri gerekse daha geniş eylemlerle mağlup etmek
-Suriyelilere insani yardımı sağlamayı sürdürmek
-Suriye'nin yeniden yapılandırılması ve devamlılığı planı
-Uluslararası ortaklarla birlikte çalışarak IŞİD'in bölgedeki dengesinin etkilerini azaltmak

Cameron, konuşmasında ayrıca Parlamentoda oylama yapılmadan Suriye'ye hiçbir hava saldırısının yapılmayacağı sözünü vererek bir zafer kazanmaya emin olmadan milletvekillerine herhangi bir konu gündeme getirmeyeceğini de ekledi.

Sayfa Yükleniyor...