İspanya'da kürtaja karşı 'vaşaklı' kampanya

İspanya'da sosyalist Zapatero hükümetinin hazırladığı yeni kürtaj yasası tasarısına karşı çıkan Katolik Kilisesi, ‘Vaşaklar, bebekten daha çok korunuyor’ sloganıyla kampanya başlatacak.

Anadolu Ajansı 17.03.2009 - 12:35

İspanya'da kürtaja karşı 'vaşaklı' kampanya

İspanyol Piskoposlar Konferansının (CEE) 25 Mart’ta başlayacak kampanyası çerçevesinde 37 kente bin 300'den fazla pano reklamı verilip, 8 milyon adet broşür dağıtılacak. Kilise, kampanya için kendisine sembol olarak nesli tükenme riski altındaki İberya vaşağını seçerken, bu hayvan türünü korumak için yapılanların insan hayatını korumak için yapılmadığını savunuyor.

CEE'nin Genel Sekreteri Martinez Camino kürtaj karşıtı kampanya ile ilgili düzenlediği basın toplantısında, "Kilise, korunması gereken zenginliklerin korunmasına kötü gözle bakmıyor. İspanyol yasalarına göre, bir çiçeğe veya bir hayvana saldırıldığında bunun hapis cezası var. Doğmak üzere olan bir hayatın da korunmaya ihtiyacı var. Yaşam hakkını koruyamayan bir yasa, sadece adaletsiz bir yasa olmakla kalmaz, yasa özelliği bile taşımaz" dedi.

23 yıl önce kürtajı suç olmaktan çıkaran İspanya'daki mevcut yasaya göre, tecavüz sonucu hamile kalındıysa, ceninde ciddi fiziksel hasar olduğu tespit edildiyse veya kadının sağlığı riske girdiyse kürtaj yapılabiliyor. İlk olasılıkta hamileliğin 12. haftasına, ikinci olasılıkta hamileliğin 22. haftasına kadar kürtajın yapılması gerekirken, son olasılıkta sınır bulunmuyor.

Sosyalist hükümetin parlamentoya sunmak üzere olduğu yeni kürtaj yasası ise hamileliğin 14’üncü haftasına kadar kadına kürtaj olma hakkı tanınıyor, ceninde fiziksel hasar olduğu tespit edilmesi halinde kürtaja 24. haftaya kadar izin veriyor. Yeni yasada en fazla tartışılan konu ise 16 yaşındakilere ailesinin izni olmadan kürtaj yaptırma hakkı verilmesi.

Eşitlikler Bakanı Bibian Aido eleştiriler karşısında, yeni kürtaj yasasının İspanya'daki sosyal ve medeni hukuk yasalarıyla uyum içinde olması gerektiğini belirterek, "İspanya'da 13 yaşında cinsel ilişkiye izin veriliyor ve 16 yaşında gençler evlenebiliyor. Ayrıca, yapılan son araştırmaya göre, İspanya'da ilişkiye

girme yaşı 16'nın altında" dedi. Önümüzdeki aylarda parlamentoda tartışılacak yeni kürtaj yasa tasarısının yıl sonuna kadar kabul edilmesi ve 2010'un başında yürürlüğe girmesi planlanıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...