İspanya'da PKK'ya darbe

İspanyol polisi tarafından düzenlenen ve 'Kapadokya' adı verilen operasyonda, terör örgütü PKK'ya finansal destek verdiğini belirlenen 6 kişi gözaltına alındı.

Anadolu Ajansı 12.02.2013 - 20:26

İspanya'da PKK'ya darbe

İspanya İçişleri Bakanlığı, İspanyol polisinin düzenlediği ve ''Kapadokya'' adını verdiği operasyonda, terör örgütü PKK'ya finans ve lojistik destek veren 6 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, PKK üyesi oldukları şüphesiyle gözaltına alınanların 4'nün Madrid, 1'inin Murcia ve 1'nin de Barcelona'da yakalandığı bildirildi.

Açıklamada, Madrid, Murcia ve Barcelona'da 11 yere baskın düzenlendiği kaydedildi.

İspanyol yetkililer, yakalanan söz konusu kişilerin ''PKK'nın silahlı mücadelesine destek verdiğini ayrıca Türkiye'de ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde faaliyet gösteren terör örgütünün propagandasını yapıp, lojistik işbirliğinde bulunduğunu'' belirtti.

Yapılan aramalarda 28 bin Euro ve 2 silah ele geçirildiği, operasyonun sürdüğü ifade edildi.

SİLAHLI MÜCADELE İÇİN 'DEVRİM VERGİSİ'
6 zanlının ''devrim vergisi'' adı altında zorla haraç topladıkları ve bu ülkede yaşayan yurttaşlarına baskı yaptıkları'' kaydedildi.

İspanyol kaynakları, haracın, ''terör örgütünün Türkiye'deki silahlı mücadelesi için silah ve patlayıcı malzeme temin etmek'' amacıyla toplandığını ifade etti.

FRANSA'DAKİ OPERASYONLARLA PARALEL
Öte yandan İspanyol polisi, İspanya'daki operasyona paralel olarak Fransa'da yapılan ve 15 şüphelinin yakalanmasıyla sonuçlanan operasyonun, polis teşkilatlarının uluslararası işbirliği sonucunda gerçekleştirildiğini duyurdu.

Polis, operasyonun devam ettiğini açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...