İsrail-Lübnan sınırında çatışma

İsrail ordusu, bu sabah Lübnan sınırına iki roket düştüğünü açıkladı.

Haberler 29.12.2013 - 09:03

İsrail-Lübnan sınırında çatışma

İsrail-Lübnan sınırında haftalardır süren gerginlik yeniden tırmanışa geçti. İsrail Güvenlik Güçleri (IDF), bu sabah kuzey bölgesine Lübnan’dan atılan iki roketin düştüğünü açıkladı.

Ordu yetkilileri, roketlerin geldiği bölgeye tank ateşiyle karşılık verdiklerini söylerken, Lübnan basını, İsrail’in top ateşi açtığını duyurdu.

İsrail ve Lübnan sınırında yaklaşık iki hafta önce yine gerginlik yaşanmış ve bir İsrail askeri keskin nişancı ateşiyle öldürülmüştü. Birleşmiş Milletler (BM), yaşanan gerginliğin ardından her iki tarafa sakin olma çağrısında bulunmuştu.

Son haftalarda bombalı saldırılara maruz kalan Lübnan’da, eski Maliye Bakanı Muhammed Şatah geçtiğimiz Cuma günü düzenlenen bombalı saldırıda öldürülmüştü.

‘LÜBNAN SORUMLU’
İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Lübnan'dan İsrail'e açılan ateşten Lübnan hükümeti ve ordusunun sorumlu olduğunu savundu.

AA'nın verdiği bilgiye göre, Yalon, İsrail devlet radyosunda yer alan açıklamasında İsrail'e açılan ateşten Lübnan hükümeti ile ordusunu sorumlu tutarak, saldırının yapıldığı noktaya yoğun ateşle cevap verdikleri, gerekirse daha sert karşılık vereceklerini belirtti.

YILLARDIR SÜREN GERGİNLİK
İsrail ve Lübnan arasında yaşanan en son büyük çatışma, 2010 yılında yaşanmış ve Lübnanlı güvenlik güçleri üst düzey bir İsrailli komutanı öldürmüştü. İsrail'in misillemesi sonucu üç Lübnanlı sivil hayatını kayebtmişti.

İsrail ile Lübnan'da konuşlanmış Hizbullah arasında 2006'da yaşanan 34 günlük süren, 1200'den fazla Lübnanlı hayatını kaybetmişti. İsrailli iki askerin kaçırılmasıyla patlak veren çatışmalarda 160 İsralli ölmüştü.

Sayfa Yükleniyor...