İsrail 'Nakba'yı yasaklıyor

Arap ve Filistinliler'in İsrail'in kuruluşunu andıkları 'Nakba' (felaket) etkinliklerini yasaklayan yasa önerisi, İsrail parlamentosu alt komisyonunda benimsenirken tepkiler de gecikmedi.

Anadolu Ajansı 24.05.2009 - 23:27

İsrail 'Nakba'yı yasaklıyor

İsrail'in 1948'de kuruluşunu 'Nakba' (felaket) olarak adlandıran Araplar'ın ve Filistinliler'in, İsrail'de bu günde anma etkinlikleri düzenlemesini yasaklayan yasa önerisi, İsrail Parlamentosu'nun anayasa ve hukuk komisyonunca benimsendi.

Yasa önerisi, sağ partilerden İsrail Evimiz'in milletvekillerinden Alex Miller tarafından getirilmişti. Öneri, İsrail devletinin kuruluşuna bir 'felaket' olarak atıfta bulunan tüm kamu etkinliklerinin yasaklanmasını öngörüyor.

Önerinin kabul edilmesi durumunda, yasayı herhangi bir biçimde ihlal edenlerin 3 yıla dek hapisle cezalandırılmaları hükmü getiriliyor. Yasa önerisinin hem İsrail Bakanlar Kurulu'nca, hem de parlamentoda kabul edilmesi gerekiyor.

Miller'in önerisi, ilk olarak geçen yıl Nakba Günü'nden sonra komisyona sunulmuştu. Ancak genel seçimlere gidilmesi kararıyla parlamentonun feshedilmesi, yasa önerisinin de görüşülmesini engellemişti.

''Bu, İsrail'deki İslami hareket tarafından düzenlenen kışkırtıcı etkinlikleri durdurmanın ilk adımı'' diyen Miller, her demokratik ülkenin kendini savunma hakkı bulunduğunu, İsrail'in de bunu yaptığını söyledi.

Likudlu bakanlardan Michael Eytan ise önergeye karşı oy kullandı. Eytan, önergenin, İsrail'in düşmanlarının ekmeğine yağ süreceği görüşünde olduğunu belirterek, ''Bunun hiçbir şeyi yasaklaması mümkün olmayacak. İsrail devletinin kendini yok etmek isteyenlere karşı mücadelede yeteneklerinden emin olması gerekir. Bunu, ifade özgürlüğünü kısıtlayarak değil, inançlarımızı sağlam tutarak yapabiliriz. Birilerinin yasaların zaten tahriklere karşı hükümler içerdiğini hatırlaması gerekir'' dedi.

''ÜÇÜNCÜ REICH YASASI GİBİ''
Likudlu milletvekilinin eleştirisinin yanı sıra parlamentonun Arap ve Arap-İsrail karma partilerinden de yasa önerisine büyük tepki geldi.

Arap partilerinden Balad'ın başkanı Cemal Zahalka, yasa önerisini çılgın bir hükümetin 'çılgınlığı' olarak niteledi. Zahalka, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın hükümetine karşın, Nakba Günü'nü anmanın bir yolunu bulacaklarını söyledi.

İsrail-Arap karma partilerinden Hadaş'ın milletvekillerinden Afu Agbarya ise yasa önerisini ''Üçüncü Reich yasalarını hatırlatıyor'' sözleriyle eleştirirken, ''İsrail hükümeti, Arap toplumuna karşı cihat ilan etmiştir ve İsrail, giderek bir ırk ayırımı devletine dönüşmektedir'' dedi.

Agbarya, Netanyahu-Lieberman hükümetinin, ülkenin Arap vatandaşlarına karşı, Arap dilinin yasaklanması gibi diğer sınırlamalara başvurmasının da kendisini şaşırtmayacağını bildirdi.

Hadaş Partisi Genel Başkanı Muhammed Barake ise bu yasaya karşın sürdüreceğini söylediği Nakba'yı anmanın, İsrail'in varlığına bir tehdit oluşturmadığını, bunun Filistin halkının geçmiş yaralarını tamir etmenin bir yolu olduğunu vurguladı.

Yasa önerisi, gelecek hafta parlamento genel kurulunda ilk kez okunacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...