İsrail yeni hava sahası bakıyor

Türkiye'nin hava sahasını İsrail uçaklarına kapatmasının ardından İsrail Hava Kuvvetleri, eğitim uçuşları için yeni hava sahaları araştırıyor.

Anadolu Ajansı 16.04.2010 - 10:26

İsrail yeni hava sahası bakıyor

İsrail Hava Kuvvetlerinin, Türkiye'nin hava sahasını İsrail askeri uçaklarına kapamasından sonra, pilotlarının eğitim tatbikatları için gözünü başka ülkelere çevirdiği, Avrupa veya Asya ülkelerinde eğitim tatbikatları için imkan aradığı bildirildi.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, İsrail Hava Kuvvetlerinden bir yetkili "Uçabileceğimiz yeni yerler araştırıyoruz" diye konuştu. Savunma Bakanlığından bir üst düzey yetkili de Türkiye ile ilişkilerin bundan sonra, asla eski günlerine geri dönemeyeceğini belirtip, "mevcut hükümetin yönetimi altında, tekrar Türkiye toprakları üzerinde uçmalarına izin verilmesini mümkün görmediğini" anlattı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği Dökme Kurşun operasyonu öncesinde İsrail Hava Kuvvetleri uçakları Türkiye'de uçuş eğitimi imkanı bulabiliyor, Türk Hava Kuvvetleri ile birlikte ortak tatbikatlara katılıyordu.

Ancak, operasyon sonrası iki ülke arasındaki ilişkiler bozulmuş, Ankara, Konya'daki Anadolu Kartalları hava tatbikatının uluslararası bölümünü iptal ederek, İsrail'in tatbikata katılımına imkan vermemişti.

İsrail Hava Kuvvetlerinin ''başta İran olmak üzere çeşitli tehditlere karşı'' son yıllarda uzun menzilli hava eğitimlerini arttırdığı, örneğin 2008 yılında 100 İsrail askeri uçağının, İran'a karşı muhtemel bir saldırı için prova mahiyetinde Yunanistan üzerinde uçuşlar yaptığı da hatırlatıldı.

Bu çerçevede İsrail Savunma Bakanlığının, Romanya ile 2006 yılında yapılan ve İsrail uçaklarının bu ülkede uçuşuna imkan veren anlaşmadan yararlanmayı düşündüğü de bildirildi. 2007 yılında Romanya'ya eğitim için askeri uçakların gönderildiği, bu yıl da aynı şeyin yapılmasının planlandığı verilen bilgiler arasında.

Jerusalem Post, haberinde, geçen mayıs ayında Fransa'da yayımlanan L'Express dergisinin, İsrail uçaklarının, İsrail'den yaklaşık 4000 km uzaktaki Cebelitarık üzerinde askeri tatbikatlar yaptığını yazdığını da hatırlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...