İsrail'den Türkiye'ye tazminat şartı

İsrail'in en yüksek tirajlı gazetelerinden Yediot Ahranot, Netanyahu'nun Türkiye'ye barış karşılığı tazminat önerdiğini ve Mavi Marmara'da ölenler için 100'er bin dolar ödeneceğini yazdı. İsrail'in askeri kanadı ise hükümete ateş püskürüyor.

Hayfa'da çıkan yangından sonra Türkiye'nin söndürme uçağı göndermesiyle yeniden ısınmaya başlayan İsrail-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfa açılabilir.

Ülkenin en çok satan gazetelerinden Yediot Ahranot, İsrail'in Türkiye'ye barış karşılığı tazminat önerdiğini yazdı. Gazeteye göre, İsrail Mavi Marmara baskınında ölenler için 100'er bin dolar tazminat ödemeye hazırlanıyor.

Haberde, "İsrail'in itirazı, krizin çözümlenmesini sağlayacak bir anlaşmaya varılmasına yönelik temasları geciktirmektedir" ifadesi kullanıldı.

İsrailli üst düzey siyasi yetkililer, İsrail'in ilke olarak Mavi Marmara baskınında hayatını kaybedenlerin ailelerine tazminat ödemeye olumlu bakıyor. Ancak İsrail'in özür dilediğine ilişkin kesin bir formül kullanılmasına karşı çıkıyorlar. Haberde, "Türkler, İsrail'in 'operasyondaki hatalardan dolayı' özür dilemesini istedi ancak İsrail bunu reddetti" cümlesi yer aldı.

İki ülke arasındaki temasları Mavi Marmara baskınını soruşturan BM Komisyonunda İsrail'i temsil eden Yosef Ciechanover yürütüyor, Türkiye'yi aynı komisyonda emekli Büyükelçi Özdem Sanberk temsil ediyor. Ciechanover ile Sanberk'in çözüm arayışına başlamaları için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yeşil ışık yaktı.

İsrail, kasıtlı davranmadığı konusunun uzlaşma metninde açıkça belirtilmesini, Türklerin ölümünden dolayı sorumluluk üstlendiği yolunda bir anlam çıkmamasında ısrar ediyor. Bunun nedeni ise, İsrail ordusunun subay ve askerlerinin yurtdışında dava veya tutuklamalara maruz kalmalarını önlemek.

ASKERLER AYAĞA KALKTI
Yediot Ahranot ayrıca, İsrail'in askeri kanadının baskında ölenlerin ailelerine tazminat ödenmesine tepki gösterdiğini yazdı.

İsrail basınında çıkan yorumlarda da tazminat ödenmesi eleştiriliyor. Bir yorumda, "İsrail'in Türkiye'ye tazminat ödeme niyetinde olduğuna ilişkin haberler üzerine Şayetet'in komutanları, yine kendilerini dayak yemiş gibi hissettiler ama darbe bu kez başka yönden geldi" denildi. Yorumda yer alan ve bazı yüksek rütbeli subayların ağzından verilen dikkat çekici cümle ise şöyle: 'Netanyahu çıldırmış. Bize verdiği destek nereye kayboldu? Onun desteği operasyondan sonra halkla ilişkiler için bizimle fotoğraf çektirmekle kalıyor.'

Netanyahu ve hükümete duyulan öfke sadece Şayetet birliğinde değil, Deniz Kuvvetleri'nin yüksek rütbeli komutanları arasında da görülüyor. Şayetet komutanlarına göre, miktarı bir Şekel (İsrail para birimi) bile olsa tazminat ödenmesi, olayın sonuçlarından sorumlu oldukları ve yanlış davrandıkları mesajı vermek anlamına geliyor.

Eski Şayetet komandolarından ihtiyat subayı Şlomi Avni "Eğer tazminat verilmesi gereken birileri varsa, bunlar bizim yaralılarımız olmalıdır" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...