İsrail’in yeni yerleşim planı konseyde görüşülecek

İsrail’de Sivil İdare Yüksek Planlama Konseyi, işgal altındaki Batı Şeria'da 3 binden fazla konut yapma planına ilişkin 6 Mart’ta oylama yapacak.

İsrail’in yeni yerleşim planı konseyde görüşülecek

, işgal altındaki Batı Şeria topraklarında yasa dışı yerleşimlerini genişletmek için harekete geçti.

Gelecek hafta çarşamba günü toplanacak Sivil İdare Yüksek Planlama Konseyi, tüm tepkilere rağmen İsrail’in yeni yerleşim planını görüşecek.

Konseyde yapılacak oylamada 3 bin 344 konutun inşasının onaylanması bekleniyor.

İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Batı Şeria'nın Beytüllahim kenti yakınındaki Maale Adumim Yahudi yerleşim birimine 2 bin 350, Kedar'da 300, Efrat'ta ise 694 konut inşasını onaylamayı planladıklarını belirtmişti.

ABD'DEN TEPKİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Cumartesi günü yaptığı açıklamada ’in yeni yerleşim planına tepki göstermişti.

Blinken, “Yerleşimlerle ilgili raporları gördük ve duyurudan dolayı hayal kırıklığına uğradık. Hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat ABD yönetimleri, uzun süredir yeni yerleşimlerin kalıcı bir barışa ulaşma konusunda ters etkiye yol açtığı görüşünde. Ayrıca uluslararası hukuka da aykırıdır. Yönetimimiz yerleşimlerin genişletilmesine net bir şekilde karşı çıkıyor. Bizim fikrimize göre bu İsrail'in güvenliğini güçlendirmez, yalnızca zayıflatır” ifadelerini kullanmıştı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...