İsrailli Bakan, rehine protestolarını "sorumsuz baskılar" olarak niteledi

İsrail'de aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, son dönemde Gazze'deki İsrailli esirlerin salıverilmesine ilişkin anlaşma ve erken seçim talebiyle artan protestoların "sorumsuz baskılar" olduğunu söyledi.

İsrailli Bakan, rehine protestolarını "sorumsuz baskılar" olarak niteledi

'de aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, son haftalarda esirlerin geri getirilmesi ve erken seçim talepleriyle sokaklarına inen binlerce protestocuyu suçladı.

Protestolarda dile getirilen esir takası ve erken seçim talebinin, Hamas'ın 'deki lideri Yahya Sinvar'ın pozisyonunu katılaştırmasına ve esirlerin salıverilmesinin uzamasına yol açtığını iddia etti.

Smotrich, "Başbakanı, İsrail Devleti'ni tehlikeye atan ve savaşın hedeflerine halel getiren sorumsuz baskılar karşısında dik durmaya çağırıyorum" dedi.

Smotrich'in açıklamaları, Gazze'deki İsrailli esirlerin yakınlarının, bundan sonra ülke genelinde sokaklara ineceklerini duyurmalarının ardından geldi.

Netanyahu'yu Hamas ile karşılıklı esir takası anlaşmasında engel olarak gösteren İsrailli esir yakınları, dün yaptıkları açıklamada, "Netanyahu esirlere başka seçenek bırakmıyor. Teklifleri reddediyor, pozisyonunu sertleştiriyor, İsrail'in karşı teklif sunmasına engel oluyor. Bu da bir anlaşma sağlanmasını önlüyor" ifadesini kullanmıştı.

HÜKÜMETİN ÖNCELİĞİ HAMAS'IN YOK EDİLMESİ

Başbakan Netanyahu, ve uluslararası kamuoyunda siyasi nedenlerden dolayı esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor.

Netanyahu hükümetinin bazı üst düzey isimleri, esirlerin 'in birinci önceliği olmaması gerektiğini ve Hamas'ı yok etmenin daha önemli olduğunu savunuyor.

Sosyal medyada Netanyahu destekçileri tarafından saldırıya uğradıklarını iddia eden bazı esir yakınları, esirlerin salıverilmesi için hükümete çağrıda bulundukları gösterilerde fiziksel saldırıya uğradıklarını da belirtmişlerdi.

İsrail makamlarına göre, Şeridi'nde, bazıları hayatta bazıları ölü 136 kadar İsrailli esir bulunuyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürülen İsrailli esir sayısının 70'i geçtiğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...