NTV

İsviçreli Yeşiller minare için AİHM'e gidiyor

NTV Haber

Dünya

İsviçre hükümeti, referandumda minare yapımının yasaklanması ile doğan endişeleri yatıştırmaya çalışıyor. Yeşiller Partisi de konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacağını duyurdu.

İsviçre'de halkın minare yasağına karşı çıkması çağrısında bulunan hükümet, sandıktan farklı bir sonuç çıkmasından şaşkın ve endişeli. İsviçre hükümeti bir yandan ülkedeki Müslüman toplumunun endişelerini yatıştırmaya çalışırken bir yandan da İslam dünyasıyla olası bir gerilimi engelleme çabasında. Hükümet, hem Avrupa'da minareye yasak getiren tek ülke olarak imajının zedelenmesinden, hem de islam dünyasıyla diplomatik ve ekonomik ilişkilerin olumsuz etkilenmesinden endişe ediyor.

İlişkili Haberler


Ancak hükümet yetkilileri sonuçların İsviçre'nin Müslüman ülkelerle iyi birer ortak olma niyetinde değişiklik yaratmayacağını, ülkenin dış politikasının değişmeyeceğini söylüyorlar. Hükümete göre, referandumda böyle bir sonucun çıkmasının nedeni İslami radikalizme yönelik korku.

Minare yasağına karşı çıkan İsviçre Yeşiller Partisi Milletvekili Antonio Hodgers ise NTV'ye yaptığı açıklamada, konuyu gelecek hafta Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını vurguladı ve bu yasa teklifinin Avrupa insan hakları değerlerine uygun olduğunu düşünmediklerini söyledi.

Hodgers, yasağın Müslüman toplumla ilişkilerde soruna yol açmasından da endişeli: "İsviçre'deki Müslüman toplumu barış içinde yaşıyor ve çok iyi entegre olmuş durumda. Hiçbir sorun yok. Ama bu yasadan sonra sorun yaşayabiliriz."

YENİ REFERANDUMLAR DA YOLDA
Öte yandan, minare referandumunun ardından şimdi de ülkede anayasaya Hristiyanlığın ülkenin esas dini olduğunu vurgulayan bir tümce konulması tartışılıyor. İsviçre'de yabancı karşıtı politikacılar, burkanın yasaklanması için bir girişim de başlatılabileceğini belirtiyor. Diğer yandan cami imamlarının ve bu camilerin İsviçre'den sağladığı finansmanın sorgulanması yönünde öneriler de gündemde.

Suç isleyen yabancıların sınırdışı edilmesi ile ilgili bir girişim için yeterli imzayı toplayan aşırı sağcı İsviçre Halkı Partisi, şimdi bunu da yeniden gündeme taşıyor.