NTV

Japonya 17 yıl sonra yakaladı

Dünya

Japonya'nın başkenti Tokyo'da 1995'te 13 kişinin ölümüyle sonuçlanan metro saldırısının faili, "Aum Şinrikyo" tarikatı üyesi Katsuya Takahaşi 17 yıl sonra yakalandı.

Japon polisi, 17 yıldır kaçak olan ‘Aum Şinrikyo’ tarikatı üyesi Katsuya Takahaşi’yi tutukladı.

Katsuya Takahaşi, 1995 yılında başkent Tokyo metrosuna düzenlenen ve 13 kişinin öldüğü sarin gazı saldırısının son failiydi.

Polis, Katsuya Takahaşi’nin kimliğini Tokyo’da çizgi roman satan bir dükkanın yakınlarında gözaltına aldıktan sonra teyit etti.

Binlerce polisin görevlendirildiği takip, şüphelinin geçen hafta evinden kaçmasıyla başladı.

Takahaşi, yaklaşık 6 bin kişinin yaralandığı saldırıdan bu yana kaçaktı.

Japon medyası, polisin Takahaşi’yi bugün Tokyo’da çizgi roman satan bir dükkanda gözaltına aldığını duyurdu.

54 yaşındaki Takahaşi’nin, gaz saldırısını düzenleyen ve kendisinin de üyesi olduğu tarikata bağlı saldırganın, arabasıyla metroya götürdüğünden şüpheleniliyor.

Saldırıyla ilgili olduğundan şüphelenilen Naoko Kikuçi de iki hafta önce tutuklanmıştı.

FOTOĞRAF YARDIM ETTİ
BBC Tokyo muhabiri Rolan Buerk, Japon polisinin Kikuçi’den aldığı bilgi doğrultusunda hareket edip Takahaşi’nin takma adla çalıştığı inşaat firmasına ulaştığını aktarıyor.

Takahaşi, polisler gelmeden önce kaldığı firmanın yatakhanesinden kaçsa da polis, binada Takahaşi’ye ait yeni bir fotoğraf ele geçirdi.

Kapalı devre gözetleme sisteminde elde edilen, Takahaşi’nin banka hesabından para çektiği görüntüler ile fotoğraf aynı zamanda yayınlandı.

Tokyo’da geçen hafta çok büyük çaplı bir arama operasyonu gerçekleştirildi.

Polis, halktan bir kişinin verdiği ipucu sayesinde Takahaşi’yi gözaltına aldı.

Aum Şinrikyo tarikatı eski üyesi Makoto Hirata da 17 yıl kaçtıktan sonra geçen yılbaşı polise teslim olmuştu.

'DÜNYA SAVAŞI ÇIKACAK'
Yaklaşık 200 Aum Şinrikyo üyesi sarin gazı saldırısı ve diğer suçlardan sorumlu tutuluyordu. Tarikatın 13 üyesi idam edilmeyi bekliyor. Aum Şinrikyo, 1980’li yıllarda Hindu ve Budist inançlarının sentezi olarak kuruldu, daha sonra "dünya savaşı çıkacağı" inancını geliştirdi.

Liderlerinden Şoko Asahara da idam edilmeyi bekleyen üyeler arasında. Tarikat, daha sonra adını ‘Aleph’ olarak değiştirdi.