Japonya'da 11 Mart'taki deprem ve tsunamide ağır hasar gören Fukuşima nükleer santralinin işletmecisi olan Tepco şirketi, krizi bu yıl sonuna kadar kontrol altına almayı umduklarını açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada ilk adımın reaktörlerin ve kullanılmış nükleer yakıtın üç ayda soğutulması olacağı, sonra da reaktörlerin altı ila dokuz ay sonunda kapatılmasının hedeflendiği belirtildi.

Tepco adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Tsunehisa Katsumata plan çerçevesinde bölgeden tahliye edilen on binlerce kişinin bir an önce evlerine dönmesinin hedeflendiğini belirterek, "Yol açtığımız sorunlar için özür dileriz. Krizin daha da ağırlaşmaması için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

Fukuşima nükleer santralindeki sızıntı düzeyi 1986'da Ukrayna'da Çernobil nükleer santralindeki kazanın boyutlarına ulaşmıştı. Şirket "Soğutarak kapatma" hedefine ulaşılırsa nükleer krizin son bulması, sızıntının sona ermesi umuluyor. Şirket tesisin üzerini örtmeyi de planlıyor.

Japonya hükümeti, Çernobil felaketindeki kadar risk arz eden Fukuşima krizinin sona erdirilmesi konusunda Tepco'dan takvim istemişti.

DENİZ SUYUNDA RADYASYON ORANI ARTIYOR
Tepco ayrıca santralde 2 numaralı reaktörün yakınındaki bölgede, Cuma günü deniz suyundaki radyasyon oranı, izin verilen yasal limitin 6 bin 500 kat üzerinde çıktığını da açıkladı. Bir gün öncesinde bu oran normal kabul edilen sınırın bin 100 katıydı.

Ülkede büyük yıkıma yol açan felakette kesinleşen ölü sayısı 14 bin. Yetkililer, 14 bin kişinin de kayıp olduğunu söylüyor.